Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Padaczka

Padaczka (inaczej epilepsja) to przewlekły zespół chorobowy, którego istotą są samorzutne, powtarzające się napady padaczkowe, pojawiające się w skutek przejściowych zaburzeń czynnościowych mózgu.

Napady padaczkowe są reakcją na gwałtowne, nieprawidłowe wyładowania bioelektryczne w komórkach i mogą przybierać różne formy, od tzw. małych napadów (petit mal), których wyrazem jest chwilowy zanik świadomości, aż po napady duże (grand mal, zwane napadami toniczno-klonicznymi), którym towarzyszy utrata przytomności, intensywne drgawki, szczękościsk, a nawet bezdech.

Przyczyny padaczki

Padaczka jest złożoną chorobą, o skomplikowanej etiologii. Za cześć przypadków odpowiedzialne są predyspozycje genetyczne, ale wśród przyczyn zaburzeń biochemicznych wywołujących ataki wymienia się też urazy głowy, nowotwory i operacje na otwartym mózgu, nadwrażliwość na bodźce świetlne, dźwiękowe i zapachowe, zmiany hormonalne w cyklu menstruacyjnym, przemęczenie i brak snu, a także liczne stany fizjologiczne, takie jak niedotlenienie, niedocukrzenie, gorączka i zaburzenia elektrolitowe.

Objawy padaczki

Przebieg napadów padaczkowych jest bardzo zróżnicowany i wbrew powszechnej opinii, nie zawsze wiąże się z niekontrolowanymi konwulsjami. W zależności od typu padaczki (rozróżnia się postać uogólnioną i ogniskową), można zaobserwować następujące objawy:

  • chwilowy wzrost napięcia mięśniowego,
  • uczucie drętwienia lub drgania obejmujące całe ciało, pojedyncze kończyny lub części ciała,
  • utrata świadomości, trwająca od kilku sekund do kilku minut,
  • drgawki, którym towarzyszy ślinotok, szczękościsk, szybkie ruchy gałek ocznych i bezdech,
  • chwilowe upośledzenie zmysłów,
  • chwilowe osłabienie napięcia mięśniowego, któremu często towarzyszą upadki.

Rozpoznanie i leczenie

Diagnozę stawia się w oparciu o dokładny wywiad i wyniki badania EEG. Najskuteczniejszą metodą leczenia padaczki jest farmakoterapia, która u około 80% chorych przynosi oczekiwane rezultaty.

W przypadku padaczek lekoopornych stosuje się metody alternatywne, w tym elektrostymulację padaczki, polegającą na wszczepieniu niewielkiego stymulatora, który po rozpoznaniu objawów zwiastujących wysyła impuls do nerwu błędnego i zapobiega napadowi.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość