Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Paradontoza a zaburzenia erekcji

Nieświeży oddech i krwawiące dziąsła są wystarczająco odstręczające, ale paradontoza może jeszcze drastyczniej obniżyć szanse na udane pożycie. Z najnowszych badań wynika, że stan zapalny przyzębia może powodować zaburzenia erekcji.

Paradontozę już od jakiegoś czasu łączy się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, a te z kolei mają związek z zaburzeniami erekcji. Naukowcy postanowili sprawdzić czy stan zapalny w jamie ustnej może mieć bezpośredni wpływ na zaburzenia funkcji seksualnych u mężczyzn.

Badania przeprowadzone na szczurach potwierdziły, że paradontoza powoduje procesy zapalne w organizmie. Choć zapalenie jest pożądaną reakcją układu odpornościowego na toczące się w ciele infekcje, przewlekły stan zapalny ma niekorzystny wpływ na ogólną kondycję.

Zdołano również wykazać, że u gryzoni z paradontozą występuje obniżony poziom syntazy tlenku azotu – enzymu, za sprawą którego dochodzi do erekcji. Produkowany dzięki niemu tlenek azotu rozkurcza ciała jamiste, co umożliwia wypełnienie ich krwią. Stan zapalny toczący się w wyniku parodontozy może obniżać poziom tlenku azotu i tym samym powodować zaburzenia funkcji seksualnych. Autorzy badania twierdzą więc, że diagnozowanie i leczenie paradontozy u mężczyzn zgłaszających kłopoty z erekcją może być istotnym krokiem do poprawienia zdrowia seksualnego.

Inni sugerują jednak, że taka zależność jest mało prawdopodobna. Według dr. Andrew Kramera z University of Maryland Medical Center paradontoza może stanowić o kłopotach ze zdrowiem (otyłość, cukrzyca, choroby serca), co zwiększa ryzyko dysfunkcji seksualnych, ale bezpośredni związek jest według niego nierealny. Potrzeba zatem kolejnych badań, ale bez względu na nie, swojemu uzębieniu warto się chyba przyjrzeć z kilku innych pobudek.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość