Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Paraplegia

Paraplegia to częściowe lub całkowite porażenie dwukończynowe wynikające z uszkodzenia rdzenia kręgowego, mózgu lub nerwów obwodowych na skutek urazu lub w przebiegu chorób (np. guzy rdzenia, stwardnienie rozsiane).

Paraplegia najczęściej dotyczy kończyn dolnych i nierzadko przebiega z porażeniem zwieraczy pęcherza i odbytnicy. Charakterystyczne jest osłabienie siły mięśniowej, sztywność i przykurcz, lub wręcz przeciwnie, wiotkość mięśni, a nawet całkowity niedowład mięśni obu kończyn i tułowia.

W leczeniu paraplegii kluczowe znaczenie ma wcześnie podjęta i regularnie prowadzona rehabilitacja. Rokowania zależą od przyczyn porażenia: są stosunkowo dobre w przypadku zapalenia rdzenia i znacznie maleją jeśli paraliż jest wynikiem urazu.

Aleksandra Banasik

Tematy: porażenie poprzeczne, niedowład, paraliż

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość