Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Parkinson: postępy w badaniach

Znaczące postępy w badaniach dają nadzieję na opracowanie skutecznego leku powstrzymującego rozwój choroby Parkinsona.

Parkinson jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego, przejawiającą się zaburzeniami ruchu, drżeniem kończyn i sztywnością mięśni. Przyczyną choroby jest postępująca degeneracja komórek nerwowych znajdujących się w istocie czarnej i zaburzenia uwalniania dopaminy, w wyniku czego zostaje uszkodzony system wewnątrzmózgowych połączeń komunikacyjnych.

Medycyna dysponuje lekami i procedurami, które redukują drżenie kończyn i sztywność mięśni oraz stymulują uwalnianie dopaminy (ważnego neuroprzekaźnika), ale nie jest w stanie całkowicie powstrzymać degeneracji.

Naukowcy z University of Texas Health Science Center zidentyfikowali jednak proces, który aktywuje obumieranie komórek mózgu i odkryli, że można go zablokować. Analizy tkanki mózgowej zwierząt i ludzi ujawniły, że stres oksydacyjny aktywuje białko (tyrozynową kinazę białkową c-Abl), które na skutek szeregu procesów powoduje zaburzenia syntezy białek w neuronach. Powstałe skupiska nieprzetworzonych białek prowadzą według badaczy do obumierania neuronów.

Dr Syed Z. Imam mówi, że zablokowanie kinazy tyrozynowej w testach umożliwiało zahamowanie tego procesu i ocalenie neuronów. Według specjalistów, ta wiedza pozwoli na opracowanie skutecznych inhibitorów białka-winowajcy i skutecznego leku spowalniającego postępowanie choroby.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość