Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Parodontoza - przyczyny i leczenie

Bezpośrednią i główną przyczyną parodontozy jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej oraz stan zapalny wywołany przez bakterie, które gromadzą się między dziąsłami a zębami.

Niebezpieczny kamień

Zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Resztki jedzenia tworzą płytkę nazębną, która szczelnie oblepia zęby. W nie czyszczonej jamie ustnej pod wpływem bakterii, które każdy z nas ma w ustach, płytka nazębna twardnieje i tworzy się kamień nazębny. Proces ten rozpoczyna się już po godzinie od posiłku, a jeszcze szybciej gdy palimy, mamy próchnicę, źle założone lub stare plomby, wady zgryzu lub też nosimy niedopasowaną protezę. Kamień nazębny należy regularnie usuwać. Nie usuwany, zaczyna coraz mocniej uciskać dziąsła, które kurcząc się, odsłaniają szyjki zębów. Stają się one dłuższe i bardziej wrażliwe na zmiany temperatury oraz słodkie i kwaśne pokarmy. Nie należy lekceważyć nawet najmniejszych objawów i jak najszybciej iść do dentysty.

Zapalenie dziąseł

Jeśli dochodzi do zapalenia dziąseł, to parodontoza rozwija się bardzo szybko - wystarczy, że przez kilka dni zaniedbamy higienę jamy ustnej. Jeżeli odczuwamy bolesność dziąseł, opuchnięcie i zaczerwienie i przy nawet niewielkim ucisku dziąsła krwawią, a ponadto z ust może wydobywać się nieprzyjemny zapach, to stan taki oznacza, że doszło do ostrego zapalenia. Jeżeli stan ten przeniesie się na przylegającą kość podpierającą zęby, zacznie ona zanikać. Dowodem na to, że proces chorobowy postępuje, jest tworzenie się między zębami przerw. Zęby zaczynają się ruszać, choć jeszcze tego nie odczuwamy. Cały ten proces oznacza, że parodontoza rozwija się w najlepsze. Kamień zębowy się powiększa i coraz bardziej wciska między korzeń zęba i dziąsło. Powstają w ten sposób kieszonki, w której gromadzi się coraz więcej płytki i kamienia. Zanikowi kości nie towarzyszy ból, lecz krwawienie i obrzęk dziąseł, które często jest przez nas lekceważone. W dalszym etapie choroby powstaje ciemnożółta obwódka przy zębach co oznacza, że kamień coraz bardziej niszczy kość. Jeśli w porę nie zareagujemy, ząb zacznie się ruszać i albo sam wypadnie, albo trzeba go będzie usunąć, by choroba dalej nie postępowała.

Leczenie

Lekarz za pomocą zdjęcia wszystkich zębów ocenia stan zaawansowania choroby. Jeśli zachodzi potrzeba, wymienia plomby, naprawia protezy, usuwa kamień nazębny, poddziąsłowy i groźne kieszonki. Jeśli choroba zaatakowała najgłębszą część przyzębia i przeniknęła do kości, wówczas konieczna będzie chirurgiczna odbudowa fragmentu szczęki lub żuchwy.

Aby nie dopuścić do stanów zapalnych konieczna jest profilaktyka. Osadzający się kamień należy codziennie zmiękczać specjalną płukanką i dokładnie usuwać nitką i szczoteczką. Ale sama higiena jamy ustnej nie uchroni nas przed odkładaniem się kamienia poddziąsłowego. Konieczna jest wizyta u dentysty, najlepiej raz co 5-6 miesięcy. W codziennej higienie jamy ustnej bardzo pomocny jest aparat irygacyjny do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych i kieszeni dziąsłowych.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Lukrecja

  Ciekawy artykuł. Szkoda tylko, że dotarłam do niego tak późno. Przez dłuższy czas lekceważyłam problemy z dziąsłami. Od jakiegoś czasu żuję ApiDentic, który w końcu pomógł mi złagodzić ból dziąseł i powstrzymać krwawienie. Paradontoza to poważna choroba i przestrzegam wszystkich, którzy mają problemy z dziąsłami żeby jak najszybciej udali się do dentysty. Nieleczona, może spowodować nawet wypadnięcie zębów!

 2. grazia

  Najczęściej chodzi o brak dbałości o zęby, odpowiedniej profilaktyki no i o geny. Bardzo istotne jest stosowanie dobrej pasty, np. ajony. Przy zachowaniu systematyczności powinniście mocno ograniczyć ryzyko paradontozy, a uwierzcie mi, że paradontoza to jedna wielka masakra...

 3. Wiktoria_ko

  na szczęście nie miałam paradontozy, ale miałam zęby leczone kanałowo. Na szczęście trafiłam do dobrego gabinetu w Iławie http://stomatolog-ostroda-ilawa.pl/ i tam miałam właśnie leczone kanałowo 2 zęby. teraz mam zdrowe zęby i cieszę się że leczenie nie trwało długo.

 4. malgonia85

  O zęby trzeba dbac od samego poczatku, niestety ja trochę zaniedbałam się w tym temacie. Na szczęscie mam dobrego stomatologa doktora Jaworskiego z kliniki Unident w Radomiu, który skutecznie wyleczył moje ubytki :) Polecam.