Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Pęcherzyca

Pęcherzyca to przewlekła choroba skóry należąca do grupy schorzeń autoimmunologicznych. Typowo dla chorób z autoagresji, organizm produkuje przeciwciała skierowanych przeciwko własnym komórkom – w tym przypadku niszcząc połączenia między komórkami naskórka.

Wskutek gromadzenia się płynu w powstałych przestrzeniach międzykomórkowych, dochodzi do powstania pęcherzy, które mogą lokalizować się na całej powierzchni ciała, a nawet na błonie śluzowej jamy ustnej. Pęcherze osiągają różne rozmiary i łatwo ulegają uszkodzeniu, tworząc nadżerki, które po wyleczeniu zwykle nie pozostawiają blizn.

Choroba najczęściej rozwija się u kobiet po 25. roku życia i ma związek z osobniczą predyspozycją do schorzeń autoimmunologicznych, jak również z przyjmowaniem niektórych leków (głównie penicylamina i kaptopryl) oraz chemicznymi lub słonecznymi oparzeniami skóry.

Leczenie opiera się wyłącznie na metodach farmakologicznych. Stosuje się leki odkażające, antybiotyki, glikokortykosterydy, leki immunosupresyjne oraz wlewy dożylne immunoglobulin G.

Aleksandra Banasik

Tematy: zmiany skórne, choroby z autoagresji

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość