Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Peeling chemiczny
Jak usunąć defekty posłoneczne?

Lato dobiegło końca, pozostawiając po sobie pamiątki w postaci muszelek obtoczonych morską solą, resztek opalenizny, opasłych albumów ze zdjęciami i … widocznych defektów posłonecznych na skórze. Podczas gdy niektóre wspomnienia należy pieczołowicie pielęgnować, tych ostatnich można się pozbyć bez sentymentów.

Kremy z filtrem, kapelusze z szerokim rondem i okulary przeciwsłoneczne to atrybuty rozsądnego plażowicza, ale jeśli i tym razem zawiodły działania prewencyjne, a każda zmarszczka i przebarwienie przypomina ci starą prawdę o mądrości po szkodzie, naprawienie letnich błędów powinno znaleźć się na szczycie twoich pielęgnacyjnych priorytetów.

Jedną z najskuteczniejszych metod usuwania defektów kosmetycznych i zmian chorobowych zlokalizowanych w obrębie naskórka i skóry właściwej jest peeling chemiczny. Ma on za zadanie nie tylko usunąć zrogowaciały naskórek, ale również przyśpieszyć regenerację poprzez stymulację produkcji kolagenu i usunąć hiperpigmentację, czyli widoczne brązowawe lub szare plamy na twarzy, ramionach i dekolcie, będące mało urokliwą pamiątką pozostawioną przez słońce.

Czym jest peeling chemiczny?

Peeling chemiczny to procedura złuszczania warstw skóry, polegająca na aplikacji odpowiednio dobranych substancji chemicznych, które przenikają w głąb skóry i bezpośrednio wpływają na syntezę kolagenu i elastyny. Różne stężenia użytych związków pozwalają na regulację głębokości złuszczania, dzięki czemu peeling chemiczny może wyeliminować nawet tak głębokie defekty jak zmarszczki czy zbliznowacenia.

Jakie są korzyści?

Peelingi chemiczne przede wszystkim dokładnie usuwają zrogowaciały naskórek, pozostawiając cerę świeżą, gładką i wyraźnie odmłodzoną oraz ułatwiając kosmetykom penetrację do głębszych warstw skóry. Co więcej, związki chemiczne aplikowane w trakcie zabiegu są w stanie wpłynąć na wewnętrzne procesy regeneracyjne skóry, co przy serii zabiegów pozwala na niemal całkowite zlikwidowanie przebarwień, drobnych zmarszczek i innych niedoskonałości.

Podstawowe wskazania do wykonania peelingu chemicznego to zmiany barwnikowe, uszkodzenia słoneczne, utrata jędrności skóry, blizny i trądzik zaskórnikowy.

Czy każdy może poddać się peelingowi chemicznemu?

Peelingi chemiczne mają bardzo szerokie zastosowanie, jednak nie wszystkie defekty skórne pozwalają na przeprowadzenie zabiegu. Istnieje również szereg przeciwwskazań zdrowotnych. Bezwzględne przeszkody to przede wszystkim:

  • alergie skórne,
  • ciężkie postacie trądzika,
  • aktywna opryszczka,
  • choroby autoimmunologiczne skóry
  • stan po zabiegu chirurgicznym w obrębie twarzy (do 2 miesięcy),
  • podrażnienia, otarcia i owrzodzenia skóry,
  • terapia retinoidami (wymagana półroczna przerwa).

Jak często można wykonywac peeling chemiczny?

O wskazaniach do zastosowania peelingu chemicznego decyduje lekarz. Zaawansowane, głębokie zmiany będą wymagały serii 4-6 zabiegów, wykonywanych co kilka tygodni. Kobiety po 30. roku życia, którym zależy jedynie na podtrzymaniu młodego wyglądu skóry, nie powinny korzystać z tej formy pielęgnacji częściej niż 2 razy w roku.

Zabiegi wykonuje się w okresie jesienno-zimowym, kiedy skóra jest najmniej narażona na działanie promieni słonecznych. Jeśli ktoś proponuje ci wykonanie zabiegu w środku lata, lepiej podziękuj i udaj się do innego gabinetu.

Czy peeling chemiczny można zrobić w domu?

Ze względu na charakter zabiegu, peeling chemiczny może być wykonany wyłącznie w gabinecie lekarskim lub klinice dermatologii estetycznej, przez wykwalifikowany personel, który jest w stanie realnie ocenić potrzeby pacjenta i spodziewane efekty, określić stopień ryzyka, dobrać odpowiedni typ i stężenie substancji do istniejącego problemu skórnego oraz zapobiegać efektom ubocznym.

Jak należy przygotować się do zabiegu?

O przygotowaniach do zabiegu powinien zadecydować i poinformować lekarz. Z reguły 2 tygodnie przed peelingiem wskazane jest stosowanie kremów obniżających pH skóry, rezygnacja z depilacji, elektrolizy, woskowania, mikrodermabrazji, retinoidów i preparatów zawierających salicylany. Mężczyźni w dniu zabiegu powinni zrezygnować z golenia.

Jak należy postępować po zabiegu?

Po zabiegu przez kilka dni może utrzymywać się zaczerwienienie twarzy. Po około 2 dniach, na powierzchni skóry pojawia się brązowawa „skorupka”, która zaczyna intensywnie się łuszczyć. Taki proces trwa z reguły od 3 do 5 dni, w zależności od rodzaju użytego peelingu, ale reguły pielęgnacyjne obowiązują znacznie dłużej. Przez około 4 tygodnie należy bezwzględnie unikać opalania i stosować kremy z wysokim filtrem. Nie należy również używać kremów z kwasami owocowymi AHA, przeprowadzać depilacji woskiem na skórze poddanej peelingowi i pod żadnym pozorem nie wolno zdrapywać łuszczącego się naskórka. Po zabiegu najlepiej wziąć kilka dni wolnego, nie spoglądać w lustro i zająć czymś ręce.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. kuku (Gość)

    To ja jednak stawiam na dbanie o skórę podczas słonecznych dni. Ten peeling chemiczny nie brzmi ani odrobinę kusząco.