Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Perymetria

Perymetria to badanie oka dla osób, u których na skutek zmian chorobowych w siatkówce wystąpiły ubytki uniemożliwiające prawidłowe przechwycenie obrazu.

Czemu służy badanie?

Perymetria jest zabiegiem diagnostycznym rejestrującym ubytki z zakresu pola widzenia oczu pacjenta. Ukazuje na specjalnym wykresie, jakie jest ich umiejscowienie i ich wielkość. Przyczyną owych ubytków mogą być:

  • jaskra,
  • choroby nerwu wzrokowego,
  • choroby naczyniówki i siatkówki,
  • schorzenia układu nerwowego.

Opis badania

Perymetria jest badaniem wymagającym dużego skupienia uwagi przez pacjenta, jest on bowiem proszony o precyzyjne określenie zasięgu widzenia, podczas gdy oko jest nieruchome. Pacjent kładzie głowę na specjalnej podpórce i patrząc przed siebie w ten sam punkt, po kolei zamyka lewe potem prawe oko. Osoba badana ma za zadanie poinformowanie lekarza, w którym momencie w zasięgu jego wzroku pojawi się drugi punkt, a kiedy zniknie. Lekarz odnotowuje, kiedy pacjent widzi punkt, tworząc w ten sposób schemat, na którym również będzie widoczna tzw. ślepa plama Mariotte’a – czyli miejsce w którym osoba nie potrafi zobaczyć punktu.

W trakcie badania kluczowe są prawidłowe i precyzyjne odpowiedzi badanego. Jedynym warunkiem przeprowadzenia zabiegu jest poczytalność umysłowa pacjenta – musi umieć odpowiedzieć na pytania lekarza, w przeciwnym wypadku badanie nie ma sensu. Zabiegu nie przeprowadza się również u dzieci, a także u osób z zaburzeniami orientacji.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość