Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Piasek pod powiekami

Patrzenie sprawia ból, oczy są zaczerwienione i podrażnione, czujesz piasek pod powiekami, niekiedy razi cię światło - nie lekceważ tych objawów, to może być zespół suchego oka.

Zespół suchego oka to zaburzenie procesu wydzielania łez, które skutkuje nieprawidłowościami w nawilżaniu gałki ocznej. Rogówka i spojówka są pozbawione dostatecznej ilości filmu łzowego. Stają się bardziej suche a w efekcie bardziej podatne na różnego rodzaju zakażenia i alergie. Na dolegliwość tą narażone osoby, które długo pracują przy komputerze, zawodowi kierowcy, osoby pracujące w pomieszczeniach klimatyzowanych i miejscach pełnych dymu papierosowego. Na zespól suchego oka narażone są bardziej kobiety. Specyficzne dla pań wahania poziomu hormonów płciowych, estrogenów, wpływają na gospodarkę wodną. Dlatego suche oczy doskwierają więc przede wszystkim kobietom w ciąży, stosującym antykoncepcję hormonalną i paniom w okresie menopauzy.

Skutecznym lekiem jest nawilżanie spojówek i odpoczynek. Preparatem nawilżającym są krople - sztuczne łzy. Jest to jednak tylko doraźnie działający środek - po jakimś czasie od odstawienia kropli objawy wracają. Także dłuższe stosowanie tych kropli bez konsultacji z okulistą nie jest wskazane. Na rynku jest sporo różnych specyfików do oczu bez recepty - należy z nich korzystać z dużą ostrożnością. Nie leczą podstawowego problemu, a jedynie likwidują objawy. Niektóre zawierają środki przeciwbólowe oraz obkurczające naczynia krwionośne. Gdy naczynia się zacisną, oczy nie są już czerwone, zaś środek przeciwbólowy likwiduje uczucie piasku i bólu. Przewlekły stan może doprowadzić do bardziej poważniejszych dolegliwości.

Ćwiczenia dla oczu

 • pracy co jakiś czas rób przerwy
 • wówczas popatrz raz bliżej raz dalej, najlepiej na drzewa za oknem
 • poruszaj gałkami w lewo, prawo, lewo...
 • do ręki weź ołówek i przybliżaj go do nosa, to znów oddalaj
 • na chwilę zamknij oczy, przykryj je dłońmi, głęboko oddychaj
 • pamiętaj o częstym mruganiu

Jeśli palisz papierosy, to postaraj się zrezygnować z tego nałogu. Powstające w czasie palenia wolne rodniki uszkadzają naczynia krwionośne oka, zwiększając ryzyko wystąpienia zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Pracując przy komputerze, ustaw monitor w odległości około 50cm od twarzy. Pomieszczenie klimatyzowane należy co kilka godzin wietrzyć. Wieczorem po pracy możesz stosować okłady na oczy z esencji herbacianej.

Uwaga!

Oczy są naszym oknem na świat. Nie lekceważ żadnych dolegliwości. Jeśli zauważysz, że oczy są zaczerwienione, swędzą, masz uczucie piasku pod powiekami, drażni cię światło - zgłoś się do okulisty na badanie.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. gala (Gość)

  Jak czuję piasek pod powiekami i mam suche oczy, to od razu zakraplam sobie niebieski starazolin. Zawiera kwas hialuronowy, więc bardzo skutecznie nawilża oczy i łagodzi podrażnienia.

 2. karomio (Gość)

  Też stosuję te krople. Uważam, że żadne inne tak dobrze nie nawilżają i nie dają takiej ulgi podrażnionym oczom. Wygodne jest to, że można je stosować z soczewkami

 3. KaMilka (Gość)

  Ja tak czasami mam, nie wiem czy to od suchego oka czy jakieś podraznienie, ale stosowanie kropelek nawilżających pomaga. Ja akurat stosuję hialeye, bo są bez konserwantów. To uczucie piasku znika po chwili od zakropienia. A i na dłuższą metę zauwazyłam poprawę, bo wzrok mi się tak nie męczy, nawet po całym dniu pracy.

 4. kapucynka

  Istnieją kliniki leczenia zaćmy, zabieg może zostać wykonany szybciej i sprawniej, a w dodatku bez ponoszenia ogromnych dodatkowych opłat. Poczytajcie o czeskich placówkach np. http://operacjazacmy.info/ . Oferują m.in. pełną refundację NFZ i bez pośredników, stały polski personel medyczny, opiekę anestezjologiczną i pozabiegową, leki osłonowe w cenie. Zabieg trwa 1 dzień, a pacjent w kraju ma późniejsze wizyty kontrolne.