Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Pielęgnacja miejsc intymnych

Miejsca intymne wymagają szczególnej pielęgnacji. Pamiętaj o tym i zapoznaj się z radami, jak o nie dbać.

1. Najważniejsza jest codzienna higiena - mycie przynajmniej raz dziennie, ciepłym prysznicem. Używaj do tego celu specjalnych płynów, które utrzymują naturalne, czyli kwaśne pH w pochwie. Zrezygnuj z mydła, które wysusza. Podczas miesiączki wskazane jest mycie po każdej zmianie podpaski.

Zarówno mycie, jak też osuszanie okolic intymnych powinnyśmy wykonywać od przodu do tyłu, gdyż w przeciwnym razie można zainfekować pochwę bakteriami pochodzącymi z okolicy odbytu.

2. Podczas kontaktów seksualnych z przygodnymi partnerami zawsze pamiętaj o prezerwatywie. To nie tylko kwestia antykoncepcji, ale także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

3. Przynajmniej raz w roku zapisz się na wizytę do ginekologa. Wykonaj rutynowe badania na stan czystości pochwy i cytologię. Warto też zrobić USG przezpochwowe, które pomaga wykryć mięśniaki macicy i torbiele jajników, a nawet nowotwór we wczesnym stadium.

4. Dziewczyny, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia mogą zaszczepić się przeciwko brodawczakowi HPV, który odpowiada za powstanie raka szyjki macicy. Kobiety, które już rozpoczęły współżycie mogą o nią zapytać swojego ginekologa. Niektórzy lekarze przekonują, że szczepionka sprawdza się także i u starszych kobiet.

5. Irygacje pochwy są bardzo dobrym środkiem leczniczym pomocnym w leczeniu infekcji. Nie powinno się ich jednak wykonywać profilaktycznie, gdyż zaburzają równowagę bakteryjną pochwy. Wypłukują naturalną fizjologiczną florę i mogą doprowadzić do rozwoju drożdżycy, zapalenia pochwy, a nawet zakażenia przydatków czy macicy.

6. Na co dzień noś wkładki higieniczne, a w torebce chusteczki do higieny intymnej. Pomogą ci się odświeżyć w każdej sytuacji. szczególnie zaleca się ich stosowanie w podróży.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. olcia (Gość)

    pielęgnacja miejsc intymnych to również zapobieganie infekcjom grzybiczym czy infekcjom układu moczowego. sama kiedyś miałam z tym problem i teraz już staram się o siebie dbać, stosuję delikatny płyn do hig. intymnej z pałeczkami kwasu mlekowego, a na dobrą pracę pęcherza i cewki moczowej łykam kapsułki Prouro z wit.C i żurawiną.

  2. anita (Gość)

    A ja uwazam ze kazda z nas powinna zadbac i to szczególnie o te miejsca.Dlatego ja w ciagu dnia do pracy zabieram ze sobą chusteczki do higieny intymnej cleanica.