Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Pierwszy lek zapobiegający HIV

Agencja ds. Żywności i Leków zaaprobowała pierwszy w historii lek, który w istotny sposób zmniejsza ryzyko zarażenia wirusem HIV. Truvada to przełom w ponad 30-letniej walce z retrowirusem i powodowanym przez niego zespołem nabytego upośledzenia odporności.

Agencja FDA zaaprobowała lek wyprodukowany przez Gilead Sciences Inc. jako środek zapobiegawczy przeznaczony dla osób narażonych na wyższe ryzyko zarażenia HIV, przede wszystkim dla tych, które mają seropozytywnych partnerów.

Przygnębiające dane

Eksperci twierdzą, że taki krok pomoże zredukować tempo rozprzestrzeniania się wirusa, które od 15 lat utrzymuje się na stałym poziomie. W Polsce od 1985 roku prowadzone przez Państwowy Zakład Higieny badania epidemiologiczne stwierdzają 12.068 zakażeń. W Stanach Zjednoczonych liczba ta wynosi 1.2 miliona. Szacuje się też, że 240,000 nosicieli nie wie o zakażeniu, a nierzadko zdarza się, że nosiciele świadomie narażają partnerów seksualnych na zarażenie, nie informując ich o swoim statusie.

Lek na HIV?

Truvada jest na rynku już od 2004 roku, ale sprzedawana była jako lek dla osób zarażonych, spowalniający efekty działalności wirusa. W 2010 rozpoczęto jednak badania, które wykazały, że lek wykazuje również działanie zapobiegające zarażeniom.

W trwającym trzy lata studium udowodniono, że regularne stosowanie obniża ryzyko infekcji u zdrowych homoseksualnych i biseksualnych mężczyzn o 42%, przy jednoczesnym stosowaniu prezerwatyw i korzystaniu z poradnictwa dotyczącego HIV i AIDS. Badanie przeprowadzone w zeszłym roku wykazało, że w przypadku osób heteroseksualnych, których partner był nosicielem, Truvada obniżała ryzyko zakażenia o 75%.

Fałszywe poczucie bezpieczeństwa

Mimo obiecujących wyników i wielkiej nadziei na przełom w zapobieganiu nowym infekcjom, a być może również w leczeniu HIV (większe zyski ze sprzedaży oznaczają większe fundusze na nowe badania), decyzja FDA spotkała się z krytyką zaangażowanej społeczności. Grupy takie jak AIDS Healthcare Foundation zwróciła się do Agencji z prośbą o odrzucenie wniosku, sugerując, że Truvada może dać ludziom fałszywe poczucie bezpieczeństwa i obniżyć użycie prezerwatyw, które wciąż pozostają najbardziej rzetelnym środkiem zapobiegawczym.

Eksperci FDA zapewniają jednak, że takie zjawisko nie będzie miało miejsca, a testy kliniczne nie wykazały wśród użytkowników Truvady tendencji do bardziej ryzykownych zachowań seksualnych.

Sonda

Czy uważasz, że kampanie mające na celu zmniejszenie liczby infekcji powinny być przeprowadzane w Polsce na większą skalę?

  •  
  •  
Liczba głosów: 17

Jeśli odpowiedziałeś/odpowiedziałaś TAK, jakie działania powinny zostać podjęte?

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. mariam (Gość)

    Dr. DR Olorun je jediný, kdo nekdy muj HIV AIDS vylécit pomocí hláskování jeho lécbu Zkoušel jsem skoro všechno, ale já could'nt najít žádné rešení, na vzdory své nemoci, která se stane se mnou, mám tendenci trávit príliš moc. Koupit léky na HIV a užívání drog, mnoho nemocnic, nekteré z nich však žádná úleva, až jednoho dne jsem jen surfování na internetu, když jsem narazil na skvelé místo! Michelle! Pravda, že ona byla diagnostikována s HIV déle než týden a byl uzdraven díky pomoci dobrého doktora techto výkonných Healing, Nekdy si ríkám, proc jsem mu ríkat otec Olorun. Vím, že je to z duvodu velikosti a dokonalosti. Práce, která byla provedena na prícinu toho všeho. Tak jsem rychle ho kontaktoval a zeptal se me na pár otázek a rekl neco, co jsem nikdy zapomenout na všechny lidi, kterí s nimi spojit! Casto se s ním zacházeli nebo ji behem pouhých šesti hodin po tom vše, co vás zeptat na to, tak jsem prekvapen pokaždé, když jsem od nej slyšel, tak jsem si jen být viden v jeden den. které rekl, že budu uzdravena. Všechna síla me opustil pred spuštením zpátky a budu se velmi silný a zdravý, nemoc zabila témer celý svuj život, protože jsem tak, já jdu do nemocnice na záverecnou zkoušku.onemocnení a doktor rekl, že jsem HIV. Jsem velmi prekvapen a rád o udržení Dr. Olorun mi od staré cásti Afriky mužete odeslat e-mailem, Olorunoduduwaspiritualtemple@gmail.com ho. Nebo volejte ho. +2348165219949. Díky za udržování me od HIV. Morgan Matilda.