Pierwszy lek zapobiegający HIV
Agencja ds. Żywności i Leków zaaprobowała pierwszy w historii lek, który w istotny sposób zmniejsza ryzyko zarażenia wirusem HIV. Truvada to przełom w ponad 30-letniej walce z retrowirusem i powodowanym przez niego zespołem nabytego upośledzenia odporności.
Agencja FDA zaaprobowała lek wyprodukowany przez Gilead Sciences Inc. jako środek zapobiegawczy przeznaczony dla osób narażonych na wyższe ryzyko zarażenia HIV, przede wszystkim dla tych, które mają seropozytywnych partnerów.
Przygnębiające dane
Eksperci twierdzą, że taki krok pomoże zredukować tempo rozprzestrzeniania się wirusa, które od 15 lat utrzymuje się na stałym poziomie. W Polsce od 1985 roku prowadzone przez Państwowy Zakład Higieny badania epidemiologiczne stwierdzają 12.068 zakażeń. W Stanach Zjednoczonych liczba ta wynosi 1.2 miliona. Szacuje się też, że 240,000 nosicieli nie wie o zakażeniu, a nierzadko zdarza się, że nosiciele świadomie narażają partnerów seksualnych na zarażenie, nie informując ich o swoim statusie.

Lek na HIV?
Truvada jest na rynku już od 2004 roku, ale sprzedawana była jako lek dla osób zarażonych, spowalniający efekty działalności wirusa. W 2010 rozpoczęto jednak badania, które wykazały, że lek wykazuje również działanie zapobiegające zarażeniom.
W trwającym trzy lata studium udowodniono, że regularne stosowanie obniża ryzyko infekcji u zdrowych homoseksualnych i biseksualnych mężczyzn o 42%, przy jednoczesnym stosowaniu prezerwatyw i korzystaniu z poradnictwa dotyczącego HIV i AIDS. Badanie przeprowadzone w zeszłym roku wykazało, że w przypadku osób heteroseksualnych, których partner był nosicielem, Truvada obniżała ryzyko zakażenia o 75%.
Fałszywe poczucie bezpieczeństwa
Mimo obiecujących wyników i wielkiej nadziei na przełom w zapobieganiu nowym infekcjom, a być może również w leczeniu HIV (większe zyski ze sprzedaży oznaczają większe fundusze na nowe badania), decyzja FDA spotkała się z krytyką zaangażowanej społeczności. Grupy takie jak AIDS Healthcare Foundation zwróciła się do Agencji z prośbą o odrzucenie wniosku, sugerując, że Truvada może dać ludziom fałszywe poczucie bezpieczeństwa i obniżyć użycie prezerwatyw, które wciąż pozostają najbardziej rzetelnym środkiem zapobiegawczym.
Eksperci FDA zapewniają jednak, że takie zjawisko nie będzie miało miejsca, a testy kliniczne nie wykazały wśród użytkowników Truvady tendencji do bardziej ryzykownych zachowań seksualnych.
Jeśli odpowiedziałeś/odpowiedziałaś TAK, jakie działania powinny zostać podjęte?
zgłoś treść posta