Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Pigułka na uprzedzenia rasowe

Etycy, psychiatrzy i psycholodzy z Uniwersytetu Oksfordzkiego odkryli, że popularny lek przyjmowany przez pacjentów chorych na serce może zmieniać nasz podświadomy stosunek do innych ras. Wykazali tym samym, że wiara w egalitaryzm nie wyklucza głęboko ukrytych uprzedzeń na tle rasowym.

Lekiem, o którym mowa jest propranolol, beta-bloker, który obniża ciśnienie krwi poprzez oddziaływanie na autonomiczny układ nerwowy i obszar mózgu odpowiedzialny za reakcje emocjonalne, m.in. strach. Podświadome uprzedzenia rasowe mają źródło w bezwarunkowym, automatycznym lęku, co wyjaśnia, dlaczego propranolol jest w stanie wpłynąć na negatywne postrzeganie osób o odmiennym kolorze skóry.

Do takich wniosków doprowadziło badanie z udziałem 36 osób, z których połowa przyjmowała propranolol, a druga połowa placebo. Wszyscy uczestnicy zostali poddani Testowi Utajonych Skojarzeń, który jest standardowym narzędziem badającym nieuświadomione preferencje i przekonania. Test wykazał, że podczas gdy świadome zachowania nie uległy zmianie, osoby przyjmujące propranolol wykazywały mniej podświadomych uprzedzeń w stosunku do innych ras.

Przewodząca badaniom Sylvia Terbeck komentuje: „Nasze wyniki rzucają nowe światło na procesy wegetatywne kształtujące utajone uprzedzenia rasowe. Nieuświadomione reakcje o zabarwieniu rasistowskim mogą występować nawet u osób głęboko wierzących w równość. Ze względu na rolę, jaką ukryte przekonania odgrywają w dyskryminacji na tle rasowym i rozpowszechnienie propranololu, nasze wnioski są niezwykle istotne z etycznego punktu widzenia. Zakładamy, że propranolol nie jest jedynym lekiem modyfikującym podświadome uprzedzenia, dlatego konieczne są dalsze badania wyjaśniające wpływ leków, które oddziałują na układ nerwowy na postawy moralne i zachowania społeczne.

Profesor Julian Savulescu z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Oksfordzkiego dodaje, że możliwość wpływania na nieuświadomione przekonania rasowe przy pomocy leków jest niepokojąca, a propranolol nie jest pigułką leczącą z rasizmu. Jest jednak zdania, że skoro lek stosowany od lat daje „moralne efekty uboczne”, należy dokładnie zrozumieć ten mechanizm.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość