Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Piwo zmniejsza szkodliwość grillowanego mięsa

Zimne piwo i soczysta karkówka to niewątpliwie zgrany duet, ale nie o popijanie posiłku tu chodzi. Poprzez macerowanie mięsa w chmielowym trunku można ograniczyć liczbę rakotwórczych związków wytwarzających się w trakcie grillowania.

Pewne metody obróbki termicznej nie tylko neutralizują dobroczynne działanie składników odżywczych w pożywieniu, ale odpowiadają również za wytworzenie substancji uważanych za genotoksyczne, mutagenne i rakotwórcze. W trakcie smażenia, pieczenia, wędzenia i grillowania powstają duże ilości wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) oraz heterocyklicznych amin aromatycznych (HAA), związków chemicznych będących produktami częściowego spalania, którym na podstawie badań przypisuje się silne działanie karcinogenne.

Dla większości zwolenników biesiadowania pod chmurką nie jest to jednak wystarczający powód, by zrezygnować z ulubionych przysmaków. W sama porę przed sezonem grillowym, opublikowano wyniki badań, w których odkryto prosty sposób na zmniejszenie szkodliwości długotrwałego stosowania wysokich temperatur w przygotowaniu potraw. Okazuje się, że macerowanie mięsa w piwie w znaczącym stopniu blokuje powstawanie szkodliwych związków.

Najlepsze czarne

Isabel Ferreira z Uniwersytetu w Porto przeprowadziła badanie, w którym wykazała, że przyrządzanie wieprzowiny na grillu węglowym jest znacznie zdrowsze jeśli uprzednio zamaceruje się mięso w piwie. W próbie użyto trzech rodzajów piwa: jasnego, jasnego bezalkoholowego i czarnego.

Po przygotowaniu wszystkich próbek porównano wieprzowinę macerowaną w piwie z mięsem niemacerowanym. We wszystkich porcjach wykryto pewną zawartość WWA, jednak w mięsie macerowanym była ona znacznie niższa. Najsilniejsze działanie antyoksydacyjne wykazano w przypadku piwa czarnego (68.0%).

Nie tylko piwo

Osoby unikające alkoholu pod każda postacią nie pozostają zupełnie bezbronne wobec szkodliwej oksydacji. Podobne działanie chroniące przed rakotwórczymi produktami spalania wykazują maceraty bazujące na soku z cytryny oraz fermentowane warzywa. W książce Nourishing Traditions, Sally Fallon Morell sugeruje, by potrawy grillowane spożywać na przykład w towarzystwie kapusty kiszonej. Według autorki, bakterie mlekowe aktywne w trakcie procesów fermentacyjnych są doskonałym antidotum na karcynogeny wytwarzane w trakcie smażenia i grillowania.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. kroska83

  Dobrze wiedzieć :) Tak w ogóle to zawsze lubiłam piwko :D

 2. kwiatka82

  Ja właśnie też :) I grill zawsze mi się z nim kojarzy :D

 3. Kapiszon

  Heh ja mięso maceruje już jak jest w brzuchu ;)

 4. wilkanet85

  hehe super! ale ja i tak nie piję piwa, tylko lampkę wina od czasu do czasu ;)

 5. marulida86

  Coś takiego, a ja za piwem nie przepadam... ale z drugiej strony nie jem również grillowanego mięsa ;)

 6. gold

  zbliza sie okres wiosenny- juz na sama mysl o grillu pewnie wiekszosci cieknie slinka- mi równiez.. ale .. przeciez trzeba trzymac linie

 7. basia1

  Ja za piwem nie przepadam, ciekawe czy sznapsik ma podobne właściwości ;)

 8. dzassa (Gość)

  O proszę co za przydatne informacje, nie słyszałam o tym wcześniej, a sezon grillowy tuż tuż, piwo zimne do grilla jak najbardziej, a sznaps gruszkowy to też z alkoholi smakowych jeden z moich ulubionych.

 9. basia1

  to widzę, że nie tylko mi podpasował ;) dzisiaj planuję sznapsnięcie

 10. dzassa (Gość)

  Mi bardzo posmakował, chyba gruszkowy bardziej chociaż jabłkowy tez jest dobry.

 11. Izka_wwa (Gość)

  mhmm... aż się chce takich pyszności, gdzie ta wiosna ciepła słoneczna bez deszczu. Jeden raz w tygodniu mozna sobie takie grilowanie zapewnić, oczywiście dietetyczne :)

 12. alka9 (Gość)

  W ten weekend mamy grilla :) Już się cieszę na samą myśl, zapewne też sznapsniemy sobie co nie co ;)

 13. grzegorztryba

  fajnie hehe zawsze piwko do grilla spożywam

 14. bożena (Gość)

  macie jakiś sposób, żeby po takim ciężkim jedzeniu nie bolała wątroba? ja zawsze muszę brać tabletkę hepaterap o mi potem dokucza

 15. ewelinka123

  Piwo i grill - nierozerwalna para ;)

 16. Gość (Gość)

  Piszą o poważnych sprawach jak grilować mięso by było zdrowe,a wy piszecie same bzdury o piciu.

 17. Medicus

  Zawsze wiedziałem, że piwo jest dobre ;)

 18. maggies2

  Zgadzam się
  http://mamzdrowie.pl/

 19. gerona

  Mój mąż chciał marynować karkówkę w piwie, ale jakoś nie byłam przekonana... Teraz już wiem, że to błąd! Jak tylko będzie pogoda, to zrobię dobrą piwną marynatę i na grilla :D później tylko dobrze usmażyć, dodać dobry sos grillowy - u nas zawsze Tarsmak, a do tego jakaś lemoniada albo znów piwo do picia tym razem :D

 20. michas726

  Bardzo ciekawy artykuł a do tego jeszcze jeśli ktoś lubi piwo tak jak ja ;D

 21. Marika1134

  Piwko jest zawsze dobre ! :D

 22. JarekFlotty

  Piwko do girlla idealne :) Dobrze wiedzieć :)

 23. julit5

  Moje ulubione piwo do grilla to http://www.2bratanki.com/pl/#beers

 24. infernalconnection

  piwko do grilla to piekna sprawa

 25. balticmed33

  Kiedyś słyszałem o tym i bardzo możliwe że tak jest, a sam jestem mega zwolennikiem grilla.
  https://balticmed.pl/