Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Planujesz ciążę? Dbaj o zęby!

Konieczność regularnych wizyty u stomatologa i dbałości o higienę jamy ustnej dotyczy całego społeczeństwa, ale kobiety, które planują zajście w ciążę powinny szczególnie zwrócić uwage na stan swojego uzębienia. Dlaczego?

Z badań przeprowadzonych w Australii wynika, że kobiety, u których stwierdzono paradontozę zachodziły w ciążę średnio o 2 miesiące później niż zdrowe uczestniczki badania.

Paradontoza to przewlekłe schorzenie przyzębia, wynikające najczęściej z niewłaściwej higieny jamy ustnej. Długo nie daje o sobie znać, więc trudno ją szybko zdiagnozować. Z resztek jedzenia najpierw tworzy się płytka nazębna, która pod wpływem bakterii znajdujących się w ustach zamienia się w kamień.

Ten z kolei powoduje zapalenia dziąseł, które nietrudno rozpoznać: dziąsła krwawią przy gryzieniu, są czerwone, opuchnięte i mogą lekko odstawać od zębów. Jeśli stan zapalny przeniesie się z dziąsła na przylegającą kość, rozwija się zapalenie przyzębia prowadzące do paradontozy.

Jednak na jamie ustnej się nie kończy. Stany zapalne przyzębia mogą odbić się na kondycji całego organizmu. Łączy się je między innymi z cukrzycą typu 2, chorobami serca, płuc, nerek, a także ze zwiększonym ryzykiem poronień i przedwczesnego porodu. Po raz pierwszy wykazano jednak, że paradontoza może wpływać na płodność kobiety.

Badanie objęło grupę 3,737 ciężarnych. Wykazano, że kobiety cierpiące na choroby dziąseł zachodziły w ciążę średnio po 7 miesiącach, o 2 miesiące później niż zdrowe uczestniczki. Implikacje są jasne - jeśli planujesz ciążę, koniecznie wybierz się do stomatologa, zwłaszcza, że według statystyk, na paradontozę cierpi ponad połowa Polaków.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Ala (Gość)

  O rany nie wiedziałam, że paradotoza może wpływać na płodność. Ja staram się z mężem o dzidziusia i w sumie ostatnio dentysta stwierdził u mnie zapalenie dziąsła. Jak na razie żuję apidentic, ale muszę zapisać się na kolejną wizytę do innego stomatologa aby wykluczyć paradontozę.

 2. Adleena (Gość)

  dla zainteresowanych:Rejuvelac tydcyarjny napf3j pochodzącym z krajf3w bałtyckichSposf3b przygotowania :2 szklanki ziaren pszenicy ( najlepsze stare odmiany np.: orkisz ale wszelkie inne nasiona tez się nadają )1litr wodyNależy namoczyć 2 filiżanki ziaren pszenicy przez 1 dzień.Wylać wodę . Najlepiej nadają się do tego miękkie , białe ziarna pszenicy.wypłukać ziarna i namoczyć ponownie w słoiku zawierającym ok. 1 litra wody.Przykryć słoik ściereczka lub taca do kiełkowania i odstawić na 2 dni .odlać gotowy Rejuwelac.Do pozostałej pszenicy dodać 1 litr wody.Dzień pf3źniej odlać kolejną partię Rej.( Ziarna pszenicy można przeznaczyć na kompost.)Jeżeli ktoś chce stosować Rej. regularnie to należny zacząć moczenie następnej porcji pszenicy aby zrobić świeży Rej.Wydajność to ok. 4 filiżankiRej. jest w smaku lekko kwaśny , podobny do serwatki. Jeżeli jest zbyt kwaśny , skrf3cić czas fermentowania a gdy smak jest nieprzyjemny to wyrzucić go zdarz się czasem , gdy fermentacja przebiega zbyt długo lub gdy pszenica jest złej jakości.Rej . powstaje szybciej podczas ciepłej pogody.Po zrobieniu powinien być przechowywany w lodf3wceAby zrobić bardziej kwaśny napf3j , po przygotowaniu pierwszej partii należy wstawić rej. do lodf3wki , a pszenicę pozostawić w słoiku. Z każdym razem, kiedy odlewa się napf3j, ponownie napełniaj słoik.Rejuwelac można przechowywać kilka tygodni.

 3. Daniel (Gość)

  Czy przez 11 miesięcy działalności Stowarzyszenie Kaźmierz: opublikowało zaliewde 14 wpisf3w na swojej stronie ogłosiło (ale nie rozwiązało jeszcze) 1 konkurs przeprowadziło 2 akcje pomocowe (dla jednej miejscowości dotkniętej powodzią) uzyskało dwie dotacje celowe odbyło 2 zebrania ?? Nie przeprowadziło żadnej akcji informacyjnej, ani nie zrealizowało około 80% i tak bardzo skromnego planu na rok 2010 ?

 4. Mena (Gość)

  You mean I don't have to pay for expert advice like this anor?mey!

 5. grazia

  W zasadzie nie jest potrzebne cokolwiek poza systematyczną pielęgnacją. I nie szukajcie cudów. Wystarczy ajona, systematyczne mycie i problem znika - tak, pasta bez fluoru. W dalszym ciągu mało kto wie o tym, że to faktycznie pomaga.

 6. sonda (Gość)

  dbam o nie :) i to zarówno jeśli chodzi o higieną jak i o dietę. do tego zażywam d-vitum forte z witaminą d, która mi je ładnie wzmacnia. nie tylko u dzieci działa w ten sposób :)