Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Płonica

Płonica, zwana potocznie szkarlatyną, to zakaźna chorobą bakteryjna wywoływana przez paciorkowce z grupy A i występująca głownie u dzieci w okresie jesienno-zimowym.

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, poprzez bezpośredni kontakt z chorym lub wspólne korzystanie z osobistych przedmiotów codziennego użytku (ręczniki, pościel, odzież).

Choroba rozpoczyna się wysoką gorączką i złym samopoczuciem, którym mogą towarzyszyć bóle brzucha, wymioty, zmiany w obrębie migdałków, intensywne przekrwienie łuków podniebiennych oraz bolesne powiększenie szyjnych węzłów chłonnych.

Charakterystycznym objawem płonicy jest drobnoplamista, intensywnie czerwona wysypka, przypominającą ślady ukłuć drucianą szczotką. Plamki występują zwykle na pośladkach, brzuchu, w okolicy pachwin, zgięć kolanowych i łokciowych, ale może obejmować całą powierzchnię ciała.

Na twarzy pojawia się tzw. trójkąt Fiłatowa, czyli bladość skóry wokół ust i nosa przy jednoczesnym silnym zaczerwienieniu policzków. Po kilku dniach od ustąpienia wysypki obserwuje się grubopłatowe łuszczenie się skóry, głównie na stopach i dłoniach.

Leczenie opiera się na podawaniu fenoksymetylopenicyliny lub alternatywnie, doustnym stosowaniu leków z grupy cefalosporyn i makrolidów.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość