Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

POCHP - groźna choroba płuc

Jesteś palaczem? Brakuje ci tchu? Męczysz się wchodząc po schodach? - Koniecznie zgłoś się do lekarza, to może być równie groźna, jak rak choroba płuc, POCHP - przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Kiedyś problem ten dotyczył głównie mężczyzn, dziś co drugi pacjent z POCHP to kobieta. Choroba przez wiele lat nie daje żadnych objawów. Aż któregoś dnia trudno nam wejść na drugie piętro, nie można złapać oddechu, coraz częściej się przeziębiamy i kaszlemy. To może być POCHP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc. Obturacja w medycynie oznacza zwężenie średnicy np. naczynia krwionośnego czy oskrzeli. W tym przypadku polega to na znacznym zwężeniu dróg oddechowych. I stąd problemy z nabraniem powietrze i brak tchu. Chory odczuwa duszność, ucisk wklatce piersiowej i ma świszczący oddech.

Przyczyny

Podstawową przyczyną rozwoju choroby jest palenie tytoniu. W dymie papierosowym znajduje się kilka tysięcy związków silnie trujących. Choroba zaczyna się przewlekłym zapalenie oskrzeli, którego pierwszymi objawami są kaszel i chrząkanie. Na POCHP mogą również chorować tzw. bierni palacze i osoby pracujące w zapyleniu .

Badania

Jeśli zauwazyłeś, że masz problemy z oddychaniem, szybko się męczysz, często przeziębiasz, to w ramach NFZ możesz zrobić następujące badania:

 • Spirometria - badanie to pozwala okreslić kondycję płuc, czy są one starsze niż nasz wiek. Do komputera wprowadzany jest wiek pacjenta, płeć, wzrost. Najpierw wydychamy powietrze, potem robimy maksymalny wdech, do ust przykładamy ustnik i wydychamy powietrze. Dzięki temu aparat mierzy pojemność życiową płuc.

 • Badanie poziomu gazów we krwi - pobierana jest krew z tętnicy i mierzy się w niej stężenie tlenu oraz dwutlenku węgla. Niski poziom tlenu i wysoki dwutlenku wskazuje na przewlekłe zapalenie oskrzeli.

 • Pulsoksymetria - badanie polega na założeniu na palec lub płatek ucha czujnika, który mierzy zawartość tlenu we krwi.

 • TRG płuc - robiąc zdjęcie płuc można rozpoznać rozedmę płuc i pewne cechy zapalenia oskrzeli.

Leczenie

W początkowej fazie choroby zwykle wystarczy rzucić palenie, zrowo się odżywiać i systematycznie ćwiczyć. Przy zaawansowanym stadium POCHP na powrót do pełniego zdrowia szanse są znikome. Można jednak przedłużyć sobie życie i poprawić jego jakość. Warunkiem jest zerwanie z nałogiem, regularne przyjmowanie lekarstw i chodzenie na tlenoterapię. W bardzo skrajnych przypadkach konieczne jest chirurgiczne leczenie, operacja zmniejszenia objętości płuc lub przeszczep płuc. Wycięcie części płuc zmniejsza ułożenie żeber i dzięki temu łatwiej się oddycha.

Jak zatrzymać chorobę

 • rzuć palenie
 • regularnie zażywaj leki
 • unikaj dymu papierosowego, pyłu węglowego, spalin, dymi z komina
 • chroń się prze infekcjami, w sezonie dużych zachorowń unukaj skupisk ludzi, szczep się przeciw grypie
 • uprawiaj ćwiczenia na świeżym powietrzu
 • zdrowo sie odżywiaj, dieta powinna być bogata w białkol. wapń, potas, witaminę C. Unikaj roślin zwiększających ilość gazów w jelitach (strączkowe, kapusta, kalafior, cebula) oraz nabiału, który zwiększa wydzielanie śluzu. Pij napoje niegazowane.
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Jayce (Gość)

  That's the best answer by far! Thanks for cobirtnuting.

 2. Jayce (Gość)

  That's the best answer by far! Thanks for cobirtnuting.

 3. Jayce (Gość)

  That's the best answer by far! Thanks for cobirtnuting.