Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Podejrzany bisfenol-A

Znajdziesz go na puszkach z napojami, opakowaniach do przechowywania żywności, butelkach dla niemowląt, paragonach, faksach, biletach wstępu i wydrukach z automatu. Wchłania się przez układ pokarmowy, oddechowy i skórę, a lista potencjalnych zagrożeń dla zdrowia jest długa. Problem w tym, że na jego szkodliwość dla ludzi wciąż nie ma dowodów, a tylko na takiej podstawie można zakazać go na rynku.

Bisfenol A (BPA) jest związkiem organicznym o bardzo szerokim spektrum zastosowań. Wykorzystywany jest do produkcji poliwęglanu, a ten z kolei stanowi element płyt CD, soczewek do okularów, szyb okiennych, puszek z napojami i pojemników na żywność, ale także akcesoriów dla dzieci (butelek, talerzyków, kubeczków oraz plastikowych elementów smoczków). I nie cieszy się zbyt dobrą reputacją.

Wciąż jest jednak wiele rzeczy, których o BPA nie wiemy. Nie wiemy na przykład, jak rzeczywiście oddziałuje na nasze zdrowie (zwłaszcza na płód i małe dzieci), czy niepokojące wyniki testów na zwierzętach mają przełożenie na ludzi i czy powinien zostać zupełnie zakazany w produkcji akcesoriów dziecięcych, tak jak zrobiono to w Kanadzie i Unii Europejskiej. Jak w przypadku wielu potencjalnych toksyn, potrafimy je wykryć, ale nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jak dużym są dla nas zagrożeniem.

Obecnie istnieją podejrzenia, że BPA może być odpowiedzialne za zaburzania równowagi hormonalnej, wady rozwojowe płodu, zwiększone ryzyko chorób nowotworowych, zaburzenia erekcji i libido, a także zaburzenia działania systemu dopaminergicznego.

W dostępnych danych naukowych istnieje jednak wiele luk i niezbędne są dodatkowe badania. Nie oznacza to natomiast, że możemy zupełnie zignorować problem. Kobiety w ciąży i matki powinny zachować szczególna ostrożność, rezygnując między innymi z plastikowych pojemników i puszkowanych pokarmów oraz bezwzględnie zwracając uwagę na skład chemiczny akcesoriów dziecięcych.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość