Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Pogromcy trądziku

Trądzik to nie tylko utrapienie nastolatków. Z problemami skórnymi zmagają się też dorośli, a naukowcy nie ustają w poszukiwaniach skutecznych środków leczniczych, coraz częściej zwracając się ku naturalnym substancjom.

Propionibacterium acnes to bakteria najczęściej łączona z problemem trądziku. Wchodzi w skład flory fizjologicznej skóry i szybko namnaża się w kontakcie z substancjami zawartymi w łoju, prowadząc do trwałych stanów zapalnych w mieszku włosowym. Nic więc dziwnego, że większość badań koncentruje się na znalezieniu skutecznej broni przeciwko tej właśnie bakterii.

Choć leczenie trądziku powinno przebiegać pod kontrolą dermatologa i często nie może obejść się bez kortykosteroidów, podstawową zasadą skutecznego kompleksowego leczenia jest unikanie monoterapii. Optymalne wyniki osiąga się stosując jednocześnie zespół substancji, wśród których środki naturalne zasługują na ogromną uwagę.

Sok z cytryny, ziele bratka, korzeń łopianu i olejek z drzewa herbacianego to czołówka naturalnych substancji wspomagających walkę z uporczywym trądzikiem. Badania przeprowadzone na przestrzeni ostatnich 4 lat pozwalają dopisać do tej listy jeszcze kilka medykamentów.

  • Lukrecja gładka - wyciąg korzenia aplikuje się bezpośrednio na wypryski; herbaty z korzenia lukrecji można używać do przemywania twarzy.

  • Echinacea - zabija bakterie i łagodzi spowodowane przez nie stany zapalne; dostępna w postaci herbaty, kapsułek lub środka do bezpośredniego stosowania punktowego.

  • Resveratrol - substancja wykazuje działanie łagodzące symptomy nawracającego trądziku; jej najbogatszym naturalnym źródłem są czerwone winogrona; komercyjnie występuje jako składnik żelu, który aplikuje się raz dziennie bezpośrednio w miejscach podatnych na występowanie zmian zapalnych.

  • Olejek bazyliowy - wykazuje silne właściwości antybakteryjne (zwłaszcza jego słodka odmiana); rozpuszcza się go w oleju bazowym (np. kokosowym) i aplikuje na zainfekowaną skórę.

  • Chmiel - wyciąg z szyszek chmielu wykazuje dużą aktywność przeciwko większości bakterii wywołujących zmiany trądzikowe; stosuje się go zewnętrznie do oczyszczania skóry jako środek ściągający i zapobiegający nawrotom infekcji.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. hatia (Gość)

    Ja na trądzik wypróbowałam praktycznie wszystko, maści, antybiotyki, zmianę diety, dermokosmetyki. Teraz chciałam mieć już trochę oddechu, więc zdecydowałam się na tabletki antykoncepcyjne (belara) i gdzieś od drugiego opakowania jest duża poprawa, przynajmniej nie mam już przesuszonej skóry od ciągłego smarowania wyprysków maściami, to było jak błędne koło... :/