Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Pokonaj cukrzycę w 3 minuty

Naukowcy odkryli, że już 3 minuty ćwiczeń w tygodniu mogą zapobiegać, a potencjalnie nawet leczyć cukrzycę typu 2.

Cukrzyca typu 2 ma ścisły związek z nawykami żywieniowymi i trybem życia. Rozwija się najczęściej u osób otyłych i stanowi ok 90% wszystkich przypadków cukrzycy. Wysokocukrowa dieta i niewielka aktywność fizyczna odbiła się już w ten sposób na 55 milionach Europejczyków.

Okazuje się jednak, że naprawdę niewiele trzeba, by stawić czoła rujnującej organizm chorobie. Na Uniwersytecie Bath przeprowadzono badanie, które wykazało, że krótki, intensywny wysiłek fizyczny pozwala na utrzymanie niskiego poziomu glukozy we krwi.

Uczestnicy zostali poproszeni o wykonywanie dwóch 20-sekundowych sprintów na rowerku stacjonarnym 3 razy w tygodniu. Po 6 tygodniach u badanych odnotowano 28-proc. poprawę w działaniu insuliny.

Po intensywnym wysiłku fizycznym – nawet krótkim – mięśnie regenerują się korzystając z glukozy. Dzięki temu ilość cukru we krwi jest utrzymana na niskim poziomie i zwiększa się wrażliwość organizmu na insulinę, co diametralnie obniża ryzyko rozwinięcia się cukrzycy typu 2.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. angelos (Gość)

    Tak naprawdę medycyna poszła juz tak daleko ze badanie poziomu cukru można robić w domu. Widziałem ostatnio w aptece coś takiego jak Glukoza Test - wszystko sie robi w domu i na bieżąco kontrluje poziom cukru.