Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Pokrzywka z zimna - rzadki rodzaj alergii

Gdy temperatury zaczynają drastycznie spadać, wychodzenie z domu generalnie nie należy do przyjemności, ale dla niektórych osób wiąże się – poza dyskomfortem termicznym - z wyjątkowo nieprzyjemnymi dolegliwościami. Zimno może wywoływać reakcję alergiczną, objawiająca się między innymi uciążliwą pokrzywką.

Uczulenie na zimno stanowi niewielki procent alergii, choć trudno jest ustalić, ile osób cierpi na tę dolegliwość. Symptomy w większości przypadków przypominają objawy charakterystyczne dla innych, znacznie częstszych uczuleń, więc część osób borykających się z rozmaitymi reakcjami alergicznymi, w tym z nadwrażliwością na zimno, może początkowo nie zdawać sobie sprawy, że jedną z przyczyn jest właśnie niska temperatura.

Nie jest znana przyczyna nadwrażliwości na zimno, badania wykazują natomiast, że prawie dwukrotnie częściej występuje ona u kobiet. Na przypadłość cierpią głównie osoby młode, u których objawy zwykle mijają samoczynnie po upływie kilku lat. Niezwykle rzadko zdarza się, że dolegliwość utrzymuje się przez całe życie. Rzadko występuje też u dzieci i osób starszych.

Czynniki wywołujące dolegliwości

Dolegliwość najczęściej daje o sobie znać w jesienno-zimowym okresie spadku temperatur, nie są to jednak jedyne okoliczności. Do bezpośrednich czynników wywołujących objawy należy też zimna woda, napoje i posiłki, zatem skutki nadwrażliwość można obserwować również latem. Do manifestacji objawów dochodzi na przykład po kąpieli w basenie, wypiciu kilku łyków zimnego płynu, zjedzeniu lodów lub przebywaniu w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Objawy

Alergia na zimno najczęściej przybiera postać piekących, swędzących bąbli pokrzywkowych, które mogą być zlokalizowane lub obejmować całą powierzchnię skóry. Pokrzywce nierzadko towarzyszą obrzęki, katar, kaszel, a nawet duszność wynikająca ze skurczu oskrzeli. Po spożyciu zimnych pokarmów lub napojów, dość charakterystyczne jest uczucie pieczenia ust. W skrajnych przypadkach, gwałtowna reakcja na zimno może prowadzić do spadku ciśnienia krwi, utraty przytomności, a nawet wstrząsu anafilaktycznego.

Zapobieganie i leczenie

Zapobieganie objawom jest w tym przypadku wyjątkowo trudne. O ile można unikać gwałtownego schładzania ciała, czy spożywania zimnych napojów, w czasie mroźnej zimy osoby cierpiące na ten rodzaj alergii niewiele mogą zrobić, by ograniczyć symptomy. Konieczne jest wtedy przyjmowanie leków przeciwhistaminowych lub silniejszych preparatów sterydowych jeśli dolegliwości są wyjątkowo nasilone. Odczulanie poprzez hartowanie jest możliwe i do pewnego stopnia łagodzi reakcje na zimno, ale nie przynosi trwałych rezultatów.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. hercynka87

    czasem miewam- teraz już wiem co i jak stosować :)

  2. smerfka30

    również miewam. Z początku nie wiedziałam co to, ale lekarz mi zdiagnozował :)