Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Półpasiec

Półpasiec to wirusowa choroba zakaźna, występująca u osób, które wcześniej przebyły już ospę. Do zachorowania dochodzi na skutek samoczynnej reaktywacji wirusa uśpionego w zwojach nerwowych (warunkami sprzyjającymi jest przemęczenie, osłabienie odporności i inne choroby wynikające z wieku) lub pod wpływem kontaktu z osobą chorującą właśnie na ospę wietrzną. Za obydwie postaci infekcji odpowiada ten sam wirus - herpes varicella.

Objawy i przebieg półpaśca

Półpasiec najczęściej atakuje osoby dorosłe i w początkowych stadiach nie daje charakterystycznych objawów, przypominając niewinne przeziębienie. Do charakterystycznych symptomów, które pojawiają się w miarę rozwoju infekcji zalicza się:

 • objawy przeziębienia (złe samopoczucie, bóle głowy, ból gardła, podwyższona temperatura ciała),
 • nadwrażliwość na dotyk, pieczenie, mrowienie i dokuczliwe nerwobóle poprzedzające zmiany skórne,
 • swędząca zgrupowana lub rozsiana wysypka w postaci bolesnych pęcherzyków surowiczych, pojawiających się w głównie na twarzy i tułowiu, zazwyczaj po jednej stronie ciała i wzdłuż zaatakowanych nerwów czuciowych,
 • neuralgia popółpaścowa (nerwobóle mogą utrzymywać się jeszcze wiele miesięcy po ustąpieniu trwającej 2-4 tygodnie choroby).

Rozwój wykwitów skórnych dzieli się na 4 etapy:

 • płaskie, intensywnie czerwone plamy;
 • uwypuklający się rumień z drobnymi czerwonymi grudkami;
 • zgrupowane pęcherze wypełnione przezroczystym płynem surowiczym;
 • pękające pęcherze i strupy tworzące się w procesie gojenia.

Leczenie półpaśca i powikłania

Przebieg choroby łagodzą leki przeciwwirusowe (stosuje się je w cięższych przypadkach oraz przy wysypce występującej w okolicach oczu), a dokuczliwość zmian skórnych zmniejsza się poprzez miejscowe zastosowanie środków ściągających, chłodzących i odkażających. Miejsca objęte wysypką chroni się miękkimi opatrunkami, a ból łagodzi środkami przeciwbólowymi.

Bezwzględnie należy unikać rozdrapywania pęcherzy, co ma uchronić nas przed bliznami i ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Zaleca się również niewielkie dawki kortykosterydów, które mają zapobiec neuralgii popółpaścowej.

Półpasiec jest choroba całkowicie wyleczalną, ale w nielicznych przypadkach może dojść do powikłań, wśród których, poza neuralgiami, wymienia się zapalenie rogówki, porażenie nerwów ocznych, porażenie nerwu twarzowego i częściowe upośledzenie słuchu.

Domowe sposoby łagodzenia bólu i swędzenia

Leczenie półpaśca zawsze powinno przebiegać pod kontrolą lekarza. Z nim też należy skonsultować ewentualne zastosowanie alternatywnych metod łagodzenia uporczywych objawów. Wśród domowych sposobów zmniejszających ból i swędzenie wymienia się delikatne smarowanie zmienionych miejsc olejkiem z dziurawca, olejem lnianym lub mieszanką 10 łyżek oleju z jojoby z 20 kroplami olejku z drzewa herbacianego.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. maka (Gość)

  Jest to choroba spowodowana reaktywacją VZV
  Dochodzi do zapalenia nerwu czuciowego – czaszkowego lub najczęściej międzyżebrowego.
  Pierwszym objawem są ból i parestezje

  Obraz kliniczny:
  1. Układ zmian jest ściśle jednostronny
  2. Wykwity występują na zmienionej zapalnie skórze
  3. Grudki, pęcherzyki zawierające trść surowiczą z wirusem
  Choroba jest śmiertelna dla nosicieli HIV – półpasiec uogólniony – na całym ciele występują wykwity jak w ospie wietrznej i zmiany miejscowe
  w obrębie dermatomu jak w półpaścu

  Postacie:
  a. Zgorzelinowa
  b. Krwotoczna
  c. Oczna
  d. Uogólniona

  Powikłania:
  a. Zapalenie rogówki
  b. Porażenie nn. Okoruchowych
  c. Częściowa utrata słuchu
  d. Porażenie n.V lub VII
  e. Przewlekła neuralgia

  Leczenie:
  1. Heviran
  2. Witamina B6
  3. Clemastin
  4. Neomycyna
  5. karbamazepina

 2. Artur (Gość)

  Witam juz nie wiem gdzie mam pisac proszę o pomoc.Mój maluszek ma 5 lat i ciagle wirus mu powraca na oku nie wiem jak leczyc zeby znikl jesli jest ktos kto jest w stanie pomóc to prosze o kontakt 509647283

 3. Kama (Gość)

  Zmień lekarza! Polecam skorzystać z Lekarzobok, ja umawiałam wizyte domową przez aplikację. Zupełnie inne leczenie!