Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Pomidory a rak prostaty

Badania przeprowadzone we Włoszech sugerują, że obecność pomidorów w diecie mężczyzny nie tylko obniża ryzyko rozwinięcia się raka prostaty, ale zmniejsza również rozmiary występujących już guzów.

Fakt, że duże spożycie pomidorów może chronić przed niektórymi typami nowotworów znany jest nie od dziś. Badania epidemiologiczne wielokrotnie wykazały ochronne właściwości likopenu jako silnego antyutleniacza. Obecność likopenu w diecie jest zbawienna zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, jednak z uwagi na wyjątkowo przekonujące wyniki w profilaktyce raka prostaty, pomidory szczególnie poleca się panom.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Neapolu wskazują, że likopen może odgrywać znaczącą rolę nie tylko w profilaktyce, ale również w terapii nowotworu. Naukowcy przeprowadzili eksperyment z udziałem szczurów laboratoryjnych. Gryzonie karmione proszkiem pomidorowym wykazywały znacznie wolniejszy rozwój choroby i dużo niższy wskaźnik występowania raka prostaty.

Joanna Owens z Cancer Research Britain ostrzega przed pochopnym wyciąganiem wniosków, twierdząc, że badanie nie daje żadnych dowodów na to, by pomidory mogły zahamować rozwój raka prostaty u ludzi. Rzeczywiście, w przypadku tego typu nowotworu, wiek oraz czynniki rodzinne i środowiskowe odgrywają znacznie większa rolę niż dieta. Jednak zważywszy na wszelkie inne właściwości pomidorów, nie zapominajmy o nich w naszym codziennym jadłospisie.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. asiek101 (Gość)

    Ja szczególnie polecam NAPOJE LIKOPENOWE - nowość na rynku. Nie ma nic lepszego dla zdrowia i mają najwięcej w pełni przyswajalnego likopenu. Zdaje się, że buteleczki mają 300 ml (szklanka) i zawierają aż 30 mg aktywnego likopenu. Najwięcej na rynku. To tak jakby wycisnąć 2,5 kg pomidorów. Piję je od ponad miesiąca i przyznam, że czuję się fantastycznie - skończyly się moje problemy z układem trawiennym, przy okazji mam też więcej energii. O zbawiennym działaniu w profilatkyce nowotowrów nie wspomnę :) Wszysystkim polecam.

  2. 60-cio latek (Gość)

    To skandal aby w artykule "pomidory a rak prostaty" było napisane, że pomidory obniżają ryzyko raka prostaty a w art." choroby prostaty- wstydliwa przypadłość męska" pomidory i produkty z pomidorów wymienione są jako szkodliwe w jednym szeregu z tytoniem, alkoholem,kofeiną i ostrymi potrawami. Proszę, aby ktoś kto ma wiedzę na ten temat zechciał to skomentować