Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Porcja oliwy codziennie chroni przed Alzheimerem

Codziennie spożywanie oliwy z oliwek extra virgin ma wiele zalet zdrowotnych. Teraz dołącza do nich także ochrona przed Alzheimerem.

Zawarty w oliwie związek oleokantal - składnik ten działa podobnie jak NSAIDs – niesterydowe leki przeciwzapalne, zmienia strukturę toksycznych substancji w mózgu, dzięki czemu zapobiega wyniszczającym skutkom demencji.

Oleokantal zmienia budowę neurotoksycznych białek, które przyczyniają się do wystąpienia choroby Alzheimera.

Zdaniem lekarzy, to właśnie zmiany strukturalne uszkadzają komórki nerwowe, a jeśli oleokantal wzmocni antytoksyczne działanie, to będą blisko znalezienia sposobu na leczenie tej - w tej chwili nieuleczanej - choroby.

Łączenie ADDLs (ligandy pochodzące z beta-amyloidów) z synapsami wydaje się kluczowym krokiem w zainicjowaniu choroby Alzheimera. Oleokantal zmienia strukturę ADDLs w taki sposób, że ligandy nie mają się jak związać z synapsami – wyjaśnia dr William L. Klein z Northwestern University, który współpracował z Paulem Breslinem, szefem projektu z Monell Center.

Badania prowadzili lekarze z Monell Chemical Senses Center w Filadelfii.

Czytaj także o oliwach i olejach.

Warto także w tym temacie wspomnieć o ostatnich badaniach naukowców Washington University. Lekarze odkryli, że odpowiednia dawka snu chroni przed rozwojem choroby Alzheimera, a regularne niedosypianie może zwiększyć ryzyko zachorowania.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Halina (Gość)

  W takim razie koniecznie do tej oliwy trzeba dołożyć kurkumę. Tyle ostatnio wyczytałam o jej działaniu w walce z alzheimerem. Szukałam tabletek z kurkuminą, ale nie znalazłam nic godnego uwagi. Toteż mam zamiar mieszać kurkumę z oliwą i odrobiną pieprzu. Polecam również wypróbować

 2. Tomcio (Gość)

  Jak już został poruszony temat kurkumy , słyszałem o jej właściwościach zbawiennych dla ludzi z alzheimerem lub inną formą demencji , niestety borykam się z podobnym problemem , otóż nie mogę znaleźć produktu który wykazywałby dobry poziom bioretencji , szukałem w aptekach na internecie i nic ...

 3. Tentaculus (Gość)

  @Tomcio
  Chcesz dobry suplement z Kurkuminą ?
  nie dostaniesz go w Polsce proste , narazie w naszym kraju nie został wypuszczony na rynek dobry produkt i narazie nic się nie zapowiada na jakieś zmiany

 4. zenia (Gość)

  Ja jestem tutaj zdania Haliny , nie ma co kombinować z jakimiś gó$nianymi suplementami , po prostu dodać kurkumy do oleju i na tym poprzestać :)

 5. Leokadia (Gość)

  Halina , ja też szukałam szmat czasu , ale ostatnio znalazłam licur i efekty są zaskakujące . Nigdy nie przypuszczałabym że jedna tabletka dziennie jest w stanie tyle zmienić