Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Poronienia a ryzyko zawału serca

Według najnowszych badań, wielokrotne poronienia mogą świadczyć o aż pięciokrotnym zwiększeniu u kobiet ryzyka wystąpienia zawału serca w przyszłości.

W badaniu przeprowadzonym przez Niemieckie Centrum Badań nad Rakiem w Heidelbergu wzięło udział 11,5 tysiąca kobiet. U jednej czwartej uczestniczek doszło wcześniej do przynajmniej jednego poronienia, w tym 69 z nich straciło ciążę aż trzy razy.

Naukowcy skupili się na potencjalnych zależnościach między poronieniem a zawałem mięśnia sercowego. Wyniki wskazują, że kobiety, u których doszło do samoistnego poronienia 3 i więcej razy są aż pięciokrotnie bardziej narażone na wystąpienie zawału w późniejszym okresie życia. U kobiet, u których doszło do wewnątrzmacicznego obumarcia płodu, ryzyko to wzrasta o ponad 3 razy.

Lekarze wyjaśniają jednak, że istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, by samo poronienie było bezpośrednią przyczyną problemów z sercem. To raczej już występujące dolegliwości układu sercowo-naczyniowego zwiększają ryzyko poronień, a w przyszłości prowadzą między innymi do niewydolności serca.

Wiadomym jest, że wiele czynników wpływających na rozwój chorób serca, może również wpływać na skłonność do poronień. Należą do nich nadwaga, siedzący tryb życia, palenie, zespół policystycznych jajników czy chlamydia.

Dlatego kobiety, u których doszło do poronienia, ale nie stwierdza się występowania czynników przyczyniających się do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, nie powinny się przedwcześnie martwić.

Niemniej jednak, zaobserwowana w badaniu relacja jest znacząca, dlatego wielokrotne poronienia powinny bezwzględnie zwrócić uwagę kobiety na zdrowy tryb życia i profilaktykę chorób serca.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość