Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Posiew moczu

Posiew moczu jest badaniem diagnostycznym, dzięki któremu możliwe jest wykrycie rodzaju zakażenia w organizmie pacjenta. Pozwala on zatem nie tylko na postawienie wiarygodnej diagnozy, ale jest również niezastąpiony w wyborze metody jego leczenia.

Czym jest posiew moczu?

Posiewem moczu nazywamy badanie bakteriologiczne, które polega na posianiu jego próbki w celu hodowli bakterii, które mogą się w nim znajdować. Dzięki tej czynności możliwe jest późniejsze sporządzenie tzw. antybiogramu, który identyfikuje ich rodzaj i określa typy leków, które pozwolą na całkowite wyleczenie ze zdiagnozowanego zakażenia.

Kiedy przeprowadzenie posiewu moczu jest konieczne?

Posiew moczu wykonuje się w przypadku stwierdzenia nieprawidłowych wyników badania ogólnego. Jeśli wskazują one na zakażenie układu moczowego, a u pacjenta występują także inne objawy z nim związane, przeprowadzenie posiewu moczu jest konieczne w celu podjęcia decyzji o dalszym leczeniu.

Objawy, które wskazują na zakażenie układu moczowego:

 • trudności z oddawaniem moczu uczucie bolesnego parcia na
 • pęcherz
 • bardzo częste oddawanie moczu
 • uczucie niecałkowitego oddania moczu po opróżnieniu pęcherza
 • krwiomocz

Jak oddać mocz do badania?

Mocz należy oddać w sterylnym pojemniku, który otwieramy dopiero bezpośrednio przed jego oddaniem. Zanim przystąpimy jednak do tej czynności, najpierw powinniśmy dokładnie umyć okolice intymne mydłem. Do badania najlepiej skierować pierwszy, poranny mocz z tzw. środkowego strumienia.

Po wypełnieniu pojemnika, należy go szczelnie zamknąć i w ciągu dwóch godzin dostarczyć do laboratorium bakteriologicznego. Jest to bardzo ważne, bowiem jeżeli przez dłuższy czas mocz będzie znajdować się w temperaturze pokojowej, bakterie w nim zawarte mogą się namnożyć, a tym samym sprawić, że wyniki badania nie będą wiarygodne.

W przypadku, gdy tak szybkie dostarczenie próbki moczu do laboratorium nie jest możliwe, pojemnik można przechowywać do kilkunastu godzin w temperaturze około czterech stopni Celsjusza.

O posiewie moczu w warunkach laboratoryjnych

Posiew moczu trwa kilka dni. Po oddaniu napełnionego pojemnika przez pacjenta do laboratorium, nalewa się go na specjalną płytkę z pożywką dla bakterii, dzięki której się namnażają i tworzą kolonie. Najczęściej spotykanymi ich rodzajami są Escherichia Coli, Proteus, Klebsiella, Enterokok. Wynik badania zawiera nazwę bakterii, informacje o jej stężeniu w mililitrze moczu i o wrażliwości na pewne rodzaje antybiotyków.

Jeżeli badanie ogólne wykazało obecność znacznej liczby leukocytów, występują u ciebie objawy infekcji, a mimo to wynik posiewu jest ujemny, może to oznaczać zakażenie prątkami gruźlicy lub grzybami. W takim wypadku konieczne jest przeprowadzenie kolejnego posiewu moczu na specjalnych podłożach, którego wyniki otrzymasz po kilku tygodniach.

Wyniki badania a normy

Mocz zdrowego człowieka nie powinien zawierać w sobie żadnych bakterii. Dopuszczalną granicą ich obecności jest tysiąc bakterii na jeden mililitr moczu. Jeżeli wyniki badania wskazują, że jest ich więcej niż dziesięć tysięcy, należy poddać się kolejnym badaniom, które wykażą powód ich występowania. Przy liczbie drobnoustrojów, która przekracza sto tysięcy, infekcja wymaga niezwłocznego leczenia.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. anna (Gość)

  Ja miałam bakterie e.coli ale jakos pozbyłam się ich dzięki szczepionce, którą zalecił mi urolog.

 2. helena (Gość)

  A jak to była dokładnie szczepionka ?? ?
  Bo w sumie jesli mamy sie tak meczyc i leczyc supelentami lub co gorsze antybiotykami to moze własnie lepiej jest sie zaszczepic.

 3. memo (Gość)

  Wita. Mam skierowanie na ogólne badanie moczu i na posiew, czy należy na każde badanie oddać mocz do innych pojemników, czy może do jednego.

 4. Werra248 (Gość)

  Dziewczyny odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak potrzebujecie cos na motywacje, wpiszcie sobie w google: odchudzanie przed i po by sasetka

 5. Siec_Diagnostyka

  Zawsze należy sprawdzić czy podłoże transportowe nie jest wyschnięte, przerośnięte i czy nie minęła jego datę ważności. Posiane podłoże należy transportować do Pracowni Mikrobiologii w temperaturze pokojowej (nie chłodzić i nie wstawiać do cieplarki!). Nie przekraczać 24 h od posiania.

  https://diag.pl/pacjent/poradnik-pacjenta/przygotowanie-do-badan-mikrobiologiczn...