Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Power Joga

Jeżeli lubisz dynamiczne ćwiczenia, pewnie zawsze myślałaś, że joga nie jest dla ciebie. A czy słyszałach o power jodze? To jej dynamiczna siostra, która pobudza i dodaje energii.

Power joga, zwana Astangą przywędrowała z Indii. Pierwsi ćwiczący uprawiali ją już w latach 70., jednak popularność zdobyła dopiero w latach 90.

Astanga to alternatywna forma jogi. Łączy w sobie dynamiczne układy ćwiczeń i energetyzujący oddech, ale również techniki koncentracji i relaksacji.

Power joga szczególny nacisk kładzie na dynamiczne przejścia pomiędzy poszczególnymi asanami (tak nazywają się pozycje w jodze). Każda zmiana pozycji jest ściśle zintegrowana z oddechem. System "ruch-oddech", nazywany jest vinyasa. Nadaje ciału wyjątkową lekkość i siłę.

Astanga ma korzenie filozoficzne, a więc jej zamierzeniem jest osiągnięcie nie tylko optymalnej kondycji fizycznej, ale także psychicznej. Power joga pozwala się wyciszyć, zrelaksować i poprawić samopoczucie. Daje nam efekty sauny i masażu. Kształtuje zgrabną, smukłą sylwetkę, czyni ciało elastycznym, wzmacnia siłę i gibkość. Jest również tą odmianą jogi, która najszybciej daje rezultaty.

Astanga odradzana jest osobom z poważnymi chorobami serca i układu krążenia. Nie powinny jej również uprawiać osoby z odklejającą się siatkówką oka lub poważnymi wadami wzroku (ze względu na zwiększone ciśnienie w gałce ocznej w pozycjach z głową w dół).

Choroby kręgosłupa nie są przeszkodą. Ćwiczące osoby z wadami kręgosłupa po ćwiczeniach doznają ulgi, ale niektóre ćwiczenia trzeba specjalnie dla nich modyfikować.

Kobiety w ciąży nie mogą zaczynać ćwiczyć astangi, ale mogą kontynuować, jeśli zaczęły trening przed zajściem w ciążę.

Gdzie uprawiać power jogę?

 • Katowice. Katowicka szkoła Astanga Jogi, ul. Gliwicka 148a.
 • Kraków. Astanga Yoga Kraków, ul. Filipa 9a oraz ul.Dobrego Pasterza 126.
 • Poznań. Surya Yoga, ul. Kanałowa 18/16.
 • Warszawa. Astanga Yoga Studio ul. Żurawia 26/5b.
 • Wrocław. Wrocławska Szkoła Astanga Vinyasa Jogi, ul.Ruska 47-48a.
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. fitka (Gość)

  ćwiczę power jogę od jakiegoś czasu i muszę przyznać, że jest to fantastyczna forma treningu. Nic tak nie poprawia elastyczności, sprawności fizycznej i umysłowej jak intensywne ćwiczenia jogi. Można się świetnie rozciągnąć, dotlenić mózg i wbrew pozorom zrelaksować. Polecam wszystkim!

 2. pola (Gość)

  a czy ta forma jogi kształtuje mięśnie?

 3. Natalka91 (Gość)

  a czy odchudza? :P

 4. etolya (Gość)

  i jedno i drugie
  ale odchudza powoli za to skutecznie :)

 5. anna (Gość)

  nie ma lepszego leku na przekwitanie a krótko mówiąc na głupotę która wczsie tego okresu nam towarzyszyu uprawjam jogę od kilku lat dzięki niej nie zgłupiałam czuje się rewelacyjnie anna

 6. ropuszka (Gość)

  Brzmi trochę dziwnie, prawda? Jakoś do tej pory joga kojarzyła mi się z czymś innym niż "power" :) Staram się każdego dnia wykonywać asany,ale nie zawsze znajduje na to czas. Prawdą jednak jest,że dzięki jodze można w cudowny sposób się zrelaksować