Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Poziom leukocytów

Zdrowa krew jest fundamentem, na którym opiera się prawidłowe funkcjonowanie wszystkich organów w naszym organizmie. Zdarza się, że krew choruje – skutkiem tego mogą być : białaczka, anemia, niedokrwistość, hemofilia i wiele innych.

Wysoki poziom leukocytów

Wysoki poziom leukocytów jest najprawdopodobniej skutkiem białaczki, podczas której komórki macierzyste szpiku produkują olbrzymie ilości białych krwinek. Zaś zbyt wysoka ilość leukocytów powoduje wypieranie erytrocytów, czego wynikiem jest anemia.

Leczenie tego stanu uzależnione jest od rodzaju i stopnia zaawansowania białaczki, lecz zazwyczaj przeszczep szpiku lub chemioterapię.

Leukocytoza (wysoki poziom białych krwinek) pojawia się często podczas toczącej się lub niedawno przebytej infekcji.

Niski poziom leukocytów

Niski poziom leukocytów jest przyczyną leukopenii, czyli stanu krwi, który charakteryzuje się obniżonym poziomem leukocytów (norma to 4000 – 10000/mm3). Przyczyn tej choroby jest wiele. Wyróżniamy między innymi białaczkę, nieprawidłowy rozwój komórek szpiku czerwonego i schorzenia nowotworowe.

Istnieje również kilka chorób, które mogą potencjalnie wpłynąć na rozwój leukopenii, są to: ostre zatrucia substancjami chemicznymi (farby, rozpuszczalnik), przewlekłe choroby szpiku kostnego i krwi, ciężkie niedożywienie, stres, choroby, skutkiem których jest powiększenie śledziony, oraz długotrwałe stosowanie leków.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Misiek87

    jadąc do pracy odebrałem ostatnie badania morfologi od pielęgniarki z lekarzem nie gadałem ale teraz jak patrzę na necie to mam za mało leukocytów czyli jak sprwadzam białych krwinek... nie czuję żadnych objawów ale na tej stronie czytam że tego się z początku nie czuje; http://www.ukladu-krazenia.objawy.net/Objawy+niedoboru+bia%C5%82ych+krwinek czyli nie jest chyba ze mną tak źle... mój poziom to właśnie jest nie dużo ale jednak jest poniżej tej wartości 4000 co macie tutaj napisane. czy nawet taki mały niedobór może grozić białaczką lub inną niebezpieczną chorobą o których tu piszecie? Boje się troche