Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Poznaj oszusta po twarzy

Podobno kształt twarzy mężczyzny kryje, a raczej odkrywa tajemnice jego moralności – im szersza twarz, tym większa skłonność do nieetycznych zachowań. Czy to nie nazbyt krzywdzące wnioski?

Kilka poprzednich badań łączyło szeroką twarz ze skłonnością do agresji i brakiem wiarygodności. Teraz naukowcy dokładają do tego niechlubnego repertuaru jeszcze tendencję do kłamania w celu zyskania korzyści finansowych i oszukiwania partnerów w negocjacjach.

W jednym z badań wzięło udział 192 studentów Magisterskich Studiów Menadżerskich (MBA), w tym 115 mężczyzn. Po zmierzeniu stosunku długości i szerokości twarzy ochotników, obserwowano ich zachowanie w symulowanych negocjacjach. Okazało się, że mężczyźni o szerszych twarzach 3 razy częściej oszukiwali swoich partnerów, podczas gdy u kobiet kształt twarzy nie miał żadnego związku z ich wiarygodnością czy tendencją do posługiwania się podstępem w celu zdobycia przewagi w negocjacjach.

W innym badaniu wzięło udział 103 uczestników kursu etyki biznesowej (w tym 50 mężczyzn). Badani rzucali kostkami do gry, za każdym razem mając szansę przekłamania wyników w celu zwiększenia szans na wygraną. Dodatkowo przeprowadzono ankiety mające na celu ocenienie pewności siebie i poczucia władzy ochotników. Ponownie okazało się, że mężczyźni o szerokich twarzach częściej dopuszczali się oszustwa, wyolbrzymiając swoje wyniki o 18.6 proc. (w porównaniu z 2 proc. u mężczyzn o szczupłych twarzach). Mężczyźni ci postrzegali też siebie jako silniejszych, co już w poprzednich badaniach łączono ze skłonnością do nieetycznych zachowań.

Naukowcy ostrzegają jednak, by nie wyciągać zbyt daleko posuniętych wniosków i tłumaczą, że ich intencją nie jest dyskryminacja mężczyzn, którym dane było urodzić się z szeroką twarzą. Chociaż badania dostarczają wiarygodnych dowodów na związek między cechami twarzy a prawdopodobieństwem etycznie dyskusyjnych działań, istnieje mnóstwo innych czynników, które wpływają na osąd moralny i nieuczciwe zachowania.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość