Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Pozytywny aspekt depresji

Osoby cierpiące na depresję lepiej radzą sobie w zadaniach polegających na podejmowaniu decyzji. Po raz pierwszy wykazano zatem pozytywny aspekt zaburzenia w zakresie zdolności poznawczych.

Depresja to pustka i bezgraniczne cierpienie. Trudno w tym stanie dostrzec choćby niewielkie światełko nadziei na inne jutro, nie mówiąc już o jakichkolwiek pozytywnych aspektach choroby. Naukowcy doszli jednak do zaskakujących wniosków – ciężka depresja ma pewne plusy.

Badacze sugerują, że pacjenci cierpiący na zaburzenia depresyjne przetwarzają informacje systematyczniej i bardziej analitycznie. Istnieje prawdopodobieństwo, że podświadomie wkładają więcej wysiłku w podejmowanie decyzji, co wypływa z typowej dla stanów depresyjnych potrzeby kontrolowania środowiska zewnętrznego. W zadaniu polegającym na wyborze odpowiedniej osoby na stanowisko sekretarki, pacjenci z głębokimi zaburzeniami nastroju zastanawiali się średnio 5 minut dłużej i dokonywali trafniejszych wyborów niż pacjenci już zdrowiejący i ci całkowicie zdrowi.

Wyniki te zdają się potwierdzać teorię, że depresja wzmaga pewne zdolności umysłowe ze względu na uruchomienie bardziej analitycznych procesów myślowych i potrzebę kontrolowania świata zewnętrznego.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. kaska85

  "Badacze sugerują, że pacjenci cierpiący na zaburzenia depresyjne
  przetwarzają informacje systematyczniej i bardziej analitycznie.
  Istnieje prawdopodobieństwo, że podświadomie wkładają więcej wysiłku w
  podejmowanie decyzji, co wypływa z typowej dla stanów depresyjnych
  potrzeby kontrolowania środowiska zewnętrznego."---> to bardzo ważna informacja!

 2. Chory (Gość)

  Dla mnie to idiotyzm, w depresji bardzo ciężko się jest skupić na czymkolwiek a co dopiero coś dokładnie analizować, człowiek raczej zamyka się w sobie, więc notka o kontrolowaniu środowiska zewnętrznego też wydaje mi się mało prawdopodobna.

 3. grzegorztryba

  właśnie ciężko osoby z depresją skupiają się na czym kolwiek

 4. arlecia

  Mnie zawsze odpręża muzyka i gra na pianinie. Coś w tym stylu jak tutaj- http://sklep-muzyczny.com.pl/ posiadają.
  W sumie to każdy czasami potrzebuje jakiegoś wyładowania. Nie na każdego działa siłownia :/ jakoś sobie jednak trzeba radzić :)

 5. dermolka

  Ciężko mi widzieć w depresji coś dobrego, może z wyjątkiem tego, że istnieją specjaliści jak na przykład http://psychoterapiazacisze.pl/ , którzy potrafią pomóc. Psychoterapia jest długotrwałym procesem i warto się na to przygotować. Każdy spadek nastroju z czymś się wiąże i moim zdaniem należy sobie pomagać od razu i nie czekać, aż problemy do reszty nas przytłoczą. Zawsze warto zrobić coś dla siebie, nawet jeżeli to będzie coś małego jak na przykład spacer. :)

 6. lorencja

  W depresji ciężko jest znaleźć coś pozytywnego. To stan totalnego rozbicia. Czujesz się bezsilna i masz wyrzuty sumienia z tego powodu. Ja długo borykałam się z depresją spowodowaną moją samotnością. Dla mnie kluczem stało się nazwanie pewnych rzeczy, rozmowa z przyjaciółmi i psychologiem oraz chęć naprawy. No i oczywiście dużo samozaparcia. Jeśli miałabym powiedzieć jak boli ten stan to chyba był ujęła to w podobny sposób: http://www.kobiety.pl/zwiazki-i-seks/jak-boli-niekochanie Nikomu tego nie życzę. Z depresji nigdy nie jesteśmy w stanie się wyleczyć całkowicie. Po prostu trzeba wciąż dużo pracować nad sobą i swoją podświadomością.

 7. helsey18

  Depresja może być upierdliwą chorobą. Tak na prawdę ciężko skupić się na czymkolwiek.