Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Praca ojca a ryzyko wad płodu

Gdy pojawia się myśl o założeniu rodziny, to zazwyczaj kondycja fizyczna kobiety brana jest pod lupę. Badania wskazują jednak, że zdrowie dziecka może zależeć od pracy, jaką ojciec wykonuje bezpośrednio przed poczęciem.

Naukowcy przeanalizowali dane ponad 14,000 ojców, którzy wykonywali prace wpisujące się w 63 odrębne kategorie. Okazało się, że niektóre zawody łączyły się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wad wrodzonych u dzieci.

Zawody podwyższonego ryzyka

Wsród zawodów, które mogą negatywnie wpływać na rozwój płodu znalazły się takie profesje jak: fizyk, matematyk, informatyk, artysta plastyk, fotograf i technik fotografii, pracownik cateringu, projektant ogrodów i ogrodnik, fryzjer i makijażysta, pracownik biurowy i administracyjny, drukarz, pracownik mający styczność z ropą i gazem, pracownik tartaczny, pracownik przemysłu chemicznego, operator dźwigu i koparki oraz profesjonalny kierowca.

Badacze nie mieli informacji na temat chemikaliów, z którymi mężczyźni mogli mieć styczność w trakcie wykonywania pracy, więc nie byli w stanie stwierdzić, czy wykonywana praca faktycznie była powodem zaobserwowanych wad płodu. Wykazano jednak związek między zawodami, w których używa się rozpuszczalników a zwiększonym ryzykiem wad oczu, serca i jelit oraz rozszczepu wargi i podniebienia. Dotyczy to zatem między innymi malarzy, chemików, farmaceutów, drukarzy, hydraulików i pracowników pralni chemicznych.

Szczegóły badania

Andrew Olshan z Uniwersytetu Północnej Karoliny wraz z zespołem zebrał dane prawie 10,000 mężczyzn, których dzieci urodziły się z przynajmniej jedną wadą rozwojową i 4,000 ojców zdrowych dzieci. Badani mężczyźni wykonywali swoje prace przez przynajmniej 3 miesiące przed poczęciem i przez pierwszy miesiąc ciąży partnerki.

Zawody wykonywane przez badanych podzielono na 63 kategorie, względem domniemanej ekspozycji na działanie czynników chemicznych i innych zagrożeń. Badano potencjalny związek między tymi zawodami a ponad 60 typami wad wrodzonych.

Prawie 1/3 zawodów uwzględnionych w badaniu nie miała żadnego związku z podwyższonym ryzykiem. Należały do nich między innymi takie profesje jak: architekt, projektant wnętrz, pracownik medyczny, dentysta, strażak, rybak, pracownik fabryki samochodów, artysta rozrywkowy, technik odlewnictwa, kamieniarz, dmuchacz szkła, maszynista, żołnierz i nurek.

Konkretnym zawodom przypisano też specyficzne rodzaje wad. W przypadku fotografików i techników fotograficznych były to zaćma, jaskra i inne wady gałki ocznej, a zawody związane z projektowaniem ogrodów i dozorem otwartych obiektów sportowo-rekreacyjnych powiązano ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń jelit.


Potencjalny szkodliwy wpływ kontaktu z rozpuszczalnikami wydaje się e przez panów, którzy chcą zostać ojcami i są narażeni na kontakt z chemikaliami na krótko przed poczęciem. Ale matematyk i pracownik biurowy? Jak to wyjaśnić?

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość