Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Prawda o e-papierosie

Miał być neutralny dla zdrowia i ułatwiać rzucenie palenia. Tymczasem okazuje się, że elektroniczny papieros może stanowić spore zagrożenie.

Producenci elektronicznych papierosów obiecywali rewolucję. Rzeczywiście, ujmował fakt, że niepalny, ekologiczny substytut pozbawiony jest rakotwórczych substancji smolistych i pozwala cieszyć się rytuałem palenia bez obciążenia ryzykiem chorób serca i płuc.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim zadają jednak kłam opinii, jakoby elektroniczny gadżet mógł cieszyć palaczy bez uszczerbku na ich zdrowiu.

Po przebadaniu pięciu różnych marek, naukowcy obnażyli szereg wad konstrukcyjnych, niedopatrzenia kontroli jakości, nieodpowiednie oznakowanie, brak instrukcji bezpieczeństwa i poważne kwestie zdrowotne.

W wielu przypadkach kartridże z nikotyną przeciekały. W ten sposób, przenikająca przez skórę substancja może w niezwykle łatwy sposób znaleźć się w zasięgu dzieci. Niejednokrotnie zestawy pozbawione były instrukcji użytkowania i ostrzeżeń odnośnie zawartości produktu.

Specjaliści są zdania, że dopóki wspomniane wady nie zostaną zlikwidowane, e-papierosy powinny bezwzględnie zniknąć z rynku. Podkreślają też fakt, iż nie zostały przeprowadzone żadne naukowe badania potwierdzające rzekome bezpieczeństwo elektronicznych substytutów.

Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że generowana przez urządzenie para wciąż zawiera uzależniającą nikotynę, a zatem może prowadzić do nałogu, który w wielu przypadkach z pewnością przekształci się w uzależnienie od tradycyjnych papierosów.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Marc (Gość)

  Argumenty przemawiające przeciw E papierosowi w tym artykule sa naciągane,myślę że artykuł powstał na zamówienie koncernów tytoniowych

 2. Av3k (Gość)

  A na cholere mi instrukcja obsługi? Tia.. Zle oznakowane? Czyli, ze przez przypadek moglbym zalac taki kardridż wrzątkiem, myśląc, że to herbata? A co do dzieci i przeciekania - chyba nikt nie zostawia paczki fajek w dziecięcym pokoju? To jest glupi, przesadny artykul, bez logiki. Sztuczny papieros, jak dla mnie to same pozytywy- kazdy palacz co sie przerzucil na tego elektryka przyzna mi rację i wie swoje ;)

 3. elkanix (Gość)

  Jestem w trakcie rzucania palenia i nie wyobrażam sobie porannej kawy bez.. e-papieroska. Ten wynalazek ratuje mnie w czasie najsilniejszego głodu nikotynowego i tym samym pozwala mi wytrwać w "rzucaniu"... Ciekawa jestem, kto napisał ten artykuł - Palacz czy Niepalacz?, ale na pewno, ktoś, kto zna się na generowaniu pary! ;)

 4. Robert (Gość)

  Tradycyjne papierosy też nie zawierają instrukcji obsługi, a co do szkodliwości to jest tyle badań potwierdzających w pełni szkodliwość klasycznych papierosów, że jeżeli już to należało by je zakazać w pierwszej kolejności? Nie?
  Argumenty i ich logika wskazują w sposób widoczny na sponsora, któremu spadają obroty ... :)

 5. doris

  Słyszałam, że e-papieros jest gorszy od tradycyjnego więc nie warto ich palić. Mi udało się rzucić palenie dzięki tej stronie https://blogbylejpalaczki.wordpress.com/

 6. Sammi

  Zamiast substancji smolistych w płucach mamy wodę więc jak to się mówi "z deszczu pod rynne". Najlepsza opcja to całkowite rzucenie palenia. Ja zastosowałam kurację nicorix o której przeczytałam na tej stronie https://muxpoznan.pl/ i od miesiąca już nie palę.

 7. ANNIK

  To prawda, że e-papierosy stały się teraz popularne i sporo osób chce właśnie dzięki nim rzucić ten nałóg. Warto jednak dowiedzieć się wcześniej, jak takie papierosy mają wpływ na organizm. Jak najbardziej artykuł https://apteline.pl/artykuly/e-papierosy-i-ich-wplyw-na-zdrowie-czy-elektroniczn... wszystko wyjaśni.

 8. malgonia85

  sporo osób sie łudzi ze oduczy się palić jak pali epapierosa ale przeciez tak sie ni dzieje. Elektroniczne papierosy są chyba jesczze gorsze dla zdrowia bo przeciez zawierają tyle róznych substancji hcemicznych ze az strach wymieniać. Moim zdaniem lepiej wziac sie w garsc i rzucic palenia. Nie ukrywam ze rez miaąłm z tym problem ale brałam recigar przez miesiac i przestałam palić.