Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Premedykacja

Premedykacja to procedura następująca tuż przed podaniem leków znieczulających, zapewniająca większą stabilność i lepsze przygotowanie organizmu pacjenta do operacji.

Co to jest premedykacja i na czym polega?

Premedykacja to określenie oznaczające przygotowanie farmakologiczne pacjenta oczekującego na operację lub inwazyjny proces diagnostyczny. Jej celem jest pozbycie się bólu, uspokojenie pacjenta i wyeliminowanie jego obaw, oraz osłabienie odruchów. Dodatkowo, działanie niektórych leków podawanych podczas premedykacji powoduje ubytki w pamięci – pacjent nie pamięta nic lub części od momentu, w którym leki zaczęły działać.

Cel i procedura premedykacji

Premedykacja ma na celu :

  • pozbycie się lęku, bólu i wprowadzenie w lepszy nastrój,
  • wywołanie niepamięci,
  • stworzenie stanu głębokiego wyciszenia i spokoju, nie znosząc przy tym zdolności do współpracy,
  • pozbycie się odruchów, które mogą być kłopotliwe bądź stwarzać niebezpieczne sytuacje podczas przeprowadzanego zabiegu (pobudliwość nerwu błędnego, wydzielanie śliny),
  • przygotowanie pacjenta do znieczulenia,
  • pozbycie się lub jak największe zmniejszenie wymiotów, bólu i nudności pooperacyjnych,
  • umożliwienie użycia słabszych dawek znieczulenia,
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań po zastosowaniu leków znieczulających.

Premedykacja stosowana jest na krótko przed znieczuleniem pacjenta. Środki stosowane w procesie premedykacji podaje się drogą domięśniową, około 1 godziny przed podaniem znieczulenia, tudzież drogą dożylną – 15 minut przed. Po iniekcji przewiduje się u pacjenta wystąpienie uczucia senności, a także suchości w ustach, aczkolwiek nie ma powodu do obaw, bowiem są to normalne reakcje organizmu na środki premedykacyjne.

Podczas premedykacji u dzieci, ważne jest psychiczne przygotowanie do zabiegu, gdyż nigdy nie wiadomo jaka będzie reakcja dziecka na podane środki uspokajające. Gdy zachodzi taka potrzeba, personel medyczny zezwala na obecność rodziców na tym etapie zabiegu.

Adam Jagło

Tematy:

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość