Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Próba krzyżowa

Dzięki próbie krzyżowej wiemy, czy krew dawcy i krew biorcy są zgodne. Wiedza ta jest priorytetowa dla prawidłowego przeprowadzenia transfuzji krwi.

W jakim celu przeprowadza się próbę krzyżową?

Pozytywny wynik badania zwanego „próbą krzyżową” oznacza, że biorca (chory) nie posiada w składzie swojej krwi żadnych przeciwciał przeciwko krwi dawcy, w wyniku czego zwiększa się prawdopodobieństwo zgodnego jej przetoczenia. Istnieje niestety szansa, że na podstawie kolejnej, wykonanej w przyszłości próby krzyżowej, będziemy w stanie stwierdzić niezgodności w przetaczaniu krwi między tymi samymi osobami. Dlatego też, próbę krzyżową wykonuje się na krótko przed każdą transfuzją krwi, ponieważ jej wynik ważny jest tylko przez następne 48 godzin.

Opis próby krzyżowej

Próbę krzyżową rozpoczyna się pobraniem od biorcy około 5-10 ml krwi żylnej. Do badania lekarz nie może użyć krwi, która użyta była do oznaczenia grupy krwi, dlatego ze względu na konieczność równoległego ustalenia grupy krwi i samego badania, biorcy pobiera się dwukrotnie większą ilość krwi, by starczyła na dwie próby.

Czas wykonania pełnej próby krzyżowej wynosi około 1 godziny, lecz czas ten redukuje się nawet do 15 minut w sytuacjach krytycznych, takich jak ratowanie życia – wtedy krew przetacza się od razu po ustaleniu zgodności między dawcą a biorcą. Ryzyko powikłań znacznie się zwiększa.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Papp (Gość)

  witam!mam duży problem przy mojej soezrkiej nietolerancji (gluten,wszystkie zboża, laktoza, mleko i przetwory, jaja, pomidory, papryka, melony, migdały, czosnek, drożdże) oraz grupie krwi B mam poważny kłopot z wymyśleniem jedzenia ktf3re mi wolno poza wszystkim mam układową candydozę, nabyty zespf3ł niedoboru odporności, przewlekłe zapalenie stawf3w, przewlekłe zapalenie drf3g moczowych z gromadzeniem się szczawianf3w, osteopenię, zaburzenia hormonalne to wymaga jedzenia rf3żnych rzeczy ktf3re wyklucza nietolerancja i grupa krwi. od roku jestem na bardzo restrykcyjnej diecie i rf3żnych suplementach Cali jest o niebo lepiej niż było ale nadal muszę stosować dietęskoro już i tak jem prawie wyłącznie przetworzone na parze lub duszone warzywa ( tylko to mi nie szkodzi ) to wolałabym nie jeść tego co jeszcze pogarsza mf3j stanpo przeczytaniu licznych książek, blogf3w, stron www o diecie doszłam do wniosku że zostaje mi .. woda (ktf3rej nota bene nie znoszę i piję z przymusem )nie wiem co wybrać co potraktować jako priorytet nietolerancję, grupę krwi B, grzybice czy iść całość i przejść na wodębędę wdzięczna za odpowiedźagx

 2. Neelagandan (Gość)

  That's a sharp way of thnnikig about it.

 3. Neelagandan (Gość)

  That's a sharp way of thnnikig about it.

 4. Neelagandan (Gość)

  That's a sharp way of thnnikig about it.

 5. Werra645 (Gość)

  Dziewczyny odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak chcecie cos na motywacje, wpiszcie sobie w goglu: odchudzanie przed i po by sasetka