Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Próba wysiłkowa

Próba wysiłkowa to procedura sprawdzająca naszą wydolność fizyczną podczas gwałtownie zwiększającego się obciążenia. Podczas tak dużego wysiłku drastycznie zwiększa się zapotrzebowanie serca na tlen. Gdy potrzeba ta nie zostanie zaspokojona, wówczas wiemy, że mamy do czynienia z chorobą naczyń wieńcowych.

Po co przeprowadza się badanie?

Próba wysiłkowa jest najlepszym sprawdzianem, badającym sprawność fizyczną naszego organizmu. Badanie to zmusza go do „zwiększenia obrotów" podczas aktywności fizycznej, jednocześnie monitoruje procesy życiowe, takie jak ciśnienie tętnicze, zapisuje stan EKG oraz ocenia wydolność układu krążenia. Próba wysiłkowa jest niezwykle pomocna przy diagnostyce choroby wieńcowej i rehabilitacji osób chorych.

Na czym polega próba wysiłkowa?

Procedura wykonywana jest na bieżni ruchomej lub ergometrze rowerowym. Przed wykonaniem badania następuje przygotowanie pacjenta – na jego klatce piersiowej, po wcześniejszym wygoleniu włosów i odtłuszczeniu skóry alkoholem, przyklejane są elektrody połączone ze sobą odpowiednimi kablami i z urządzeniem rejestrującym odczyt EKG. Na ramieniu pacjenta montowany jest przyrząd do mierzenia ciśnienia.

Próba wysiłkowa przeprowadzana na ergometrze rowerowym polega na regularnym zwiększaniu obciążenia, przy jednoczesnym utrzymywaniu niezmiennej prędkości pedałowania, co sprawia wrażenie wjeżdżania pod coraz bardziej stromą górę. Natomiast próba wysiłkowa, korzystająca z bieżni ruchomej polega na nieustannym zwiększaniu szybkości ruchu taśmy i kąta jej pochyłu, co wygląda jakby badany wchodził pod coraz bardziej stromą górę, coraz szybszym tempem. Czas wykonywania próby wysiłkowej to 5 – 20 minut. Wyniki próby wysiłkowej mają formę opisową, sporadycznie z wykresami w załączniku.

Adam Jagło

Tematy: EKG, badanie serca

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość