Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Problem bezpłodności u mężczyzn

Coraz więcej par boryka się z problemem bezpłodności. Jeśli kobiecie przez dłuższy czas nie udaje się zajść w ciążę, zazwyczaj szuka przyczyny u siebie. To duży błąd, gdyż coraz częściej, to mężczyźni odpowiadają za problemy z poczęciem. Gdzie leży przyczyna?

Styl życia

Palenie tytoniu, alkohol, narkotyki, zbyt duże ilości kawy - to wszystko może obniżać popęd seksulany i negatywnie wpływać na jakość nasienia. O ich kondycji decyduje nie tylko zdrowy tryb życia, również choroby i jak przyjmowane leki. Może to być lek na nadciśnienie, leki uspokajające. Najgroźniejsze są leki stosowane w leczeniu nowotworów, sterydy zażywane w celu zwiększenia masy mięśniowej.

Na jakość plemników wpływa także dieta. Powinna być ona bogata w witaminy i mikroelementy. W procesie dojrzewania plemników dużą rolę odgrywa selen i cynk. Selen znajdziemy w orzechach brazylijskich, owocach morza, drobiu, ziarnach zbóż, brązowym ryżu. Z kolei cynk jest w wołowinie, wieprzowinie, wątrobie, mięsie drobiowym ciemnym, jajkach, ostrygach, fasoli, orzechach, kiełkach.

Dla dobrej płodności największe znaczenie ma witamina C i E. Prawidłowa dieta zapewnia nie tylko odpowiedni poziom składników odżywczych, ale też pozwala na zachowanie prawidłowej wagi. Otóż otyli mężczyźni mają częściej problem z płodnością niż szczupli.

Szkodliwa praca

Nie bez znaczenia dla płodności ma rodzaj wykonywanej pracy. Mężczyźni, których zawód wymaga długiego siedzenia np. kierowcy, informatycy, osoby narażone na działanie wysokiej temperatury, jak hutnicy, znacznie częściej mają problemy z zapłodnieniem. Związane jest to ze stałym podwyższeniem teperatury jąder, a tym samym z zaburzeniem ich funkcjonowania. Równie niekorzystnie działają substancje chemiczne i jak i promieniowanie.

Stres

Przemęczenie, nerwowość, długotrwały stres, wszystko to decyduje o kondycji psychicznej i stąd też mogą wynikać zaburzenia seksualne, impotencja, przedwczesny wytrysk lub wsteczny, podczas którego z powodu nieprawidłowego skurczu cewki moczowej nasienie cofa się do pęcherza moczowego.

Inne przyczyny

Niezdolność do zapłodnienia może być też związana z żylakami powrózka nasieniowego, zaburzeniami hormonalnymi, niewlłaściwą pracą tarczycy, przysadki mózgowej, kory nadnerczy, infekcjami dróg prowadzących nasienie oraz niezstąpieniem jąder. Bywa również tak, że organizm mężczyzny wytwarza przeciwciała przeciw plemnikowe, czyli sam je niszczy.

Ale często jest i tak, że niemożność posiadania dzieci wynika z przyczyn na które mężczyzna nie ma wpływu. Lekarze określają to jako rodzaj bezpłodności związanej z warunkami życia.

Aż w co trzecim przypadku nie udaje się ustalić przyczyny. To jednak nie oznacza, że na ojcostwo nie ma szans, zawsze może nadejść taki dzień.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. KwantoMed

    prostata nie jest bezpośrednio związana z niepłodnością, ale jest łączona konwencjonalnie z potencją. Jak to jest według 5 Praw Natury? Nowy odcinek serialu terapeutycznego jest na ten temat właśnie https://www.youtube.com/watch?v=WfixWMEWvCg&t=37s