Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Problemy kobiet w wieku okołomenopauzalnym

Z wiekiem jesteśmy coraz słabsze, wyczerpują nas nie tylko problemy dnia codziennego, ale tez słabną zasoby naszej energii.

Już po 40 -tce wiele kobiet zaczyna odczuwać objawy, które negatywnie wpływają na samopoczucie i kondycję. Skarżą się na uderzenia gorąca i zlewne poty, zwłaszcza nocą. Dzieje się tak na skutek wahania poziomu estrogenów. Zlewne poty uszczuplają poziom magnezu, powodując uczucie zmęczenia i rozdrażnienia. Dlatego też w okresie menopauzalnym warto zażywać specjalne preparaty.

Dobre efekty przynosi zażywanie przez 3-4 miesiące magnezu, a później wapnia. Można tez przez 1-2 miesiące brać cynk, a przez następny miesiąc miedź. Pomocne będą też fitoformony - związki roślinne podobne do hormonów kobiecych - estrogenów. Stosowanie tych preparatów łagodzi uderzenia gorąca, nocne poty, zmienność nastrojów.

Z wiekiem odczuwamy też, że choć sił mamy sporo, to ciało i umysł poddają się destrukcyjnym odczuciom. Dlatego spisz sobie swoje obowiązki, ustal co jest priorytetem, nie sil się na wszystko, bo i tak wszystkiemu nie sprostasz. Do życia podejdź z większym luzem i pamiętaj, że starzenie się jest tylko w głowie. Zachodzące zmiany przyjmij pozytywnie i odsuwaj od siebie złe myśli, otaczaj się ludźmi z nastawieniem optymistycznym.

Wiele kobiet w okresie menopauzy zaczyna przybierać na wadze. Winę za to ponosi spadek poziomu estrogenów. Odczuwamy większy apetyt na słodycze, alkohol, tłuste jedzenie. Wzrasta poziom glukozy we krwi, a to powoduje spadek witamin i minerałów. Odczuwamy zmęczenie, spadek koncentracji, poirytowanie. Można temu zaradzić, zwracając większą uwagę na rozkład posiłków w ciągu dnia.

Nie możemy zapominać o obfitym śniadaniu (zjedz żółty ser, źródło wapnia), na obiad wybierzmy produkty bogate w białko. Do każdego posiłku zjedz porcje warzyw, a owoce tylko do południa. Jeśli o południu masz ochotę na coś słodkiego, to możesz wybrać gorzką czekoladę. Wieczorem od czasu do czasu apetyt na alkohol ugaś lampką czerwonego wina.

W okresie bardziej wzmożonego wysiłku fizycznego powinnaś wspomóż się preparatami z wyciągiem żeń-szenia oraz witaminami z grupy B.

Pamiętaj, że najlepsze lata masz jeszcze przed sobą - kiedy tak myślisz, to tak też czujesz.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. mariola (Gość)

    menopauza, skąd to znam, jeszcze miesiąc temu nie pozwalała mi normalnie funkcjonować, humory, zdenerwowanie, rozstroje żołądka, żadne suplementy nie pomagały, diety i aktywny tryb zycia też nie, systuacja w domu podbramkowa, w końcu mąż nie wytrzymał i sam zaczął walczyć z moimi objawami, wyjazdy do spa, masaże itp. ale nic mi nie pomagało , w końcu kupił mi rezonator biofotonowy, używam go miesiąc i moje objawy zniknęły!!! jestem bardzo zadowolona! polecam wszystkim paniom które maja już dość tych nieprzyjemności związanych z wiekiem.