Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Próchnica zębów

Próchnica zębów to choroba bakteryjna tkanek zębowych, polegająca na demineralizacji nieorganicznej części zęba i następującym po niej rozkładzie części organicznych. Na powstanie próchnicy składają się cztery czynniki: obecność bakterii, działanie cukrów, czas oraz indywidualne predyspozycje.

W wyniku metabolizmu cukrów w jamie ustnej tworzy się płytka nazębna – miękki osad bakteryjny, który usuwamy mechanicznie podczas szczotkowania. Bakterie występujące w płytce nazębnej tworzą kolonie, wytwarzające duże ilości kwasów powodujących zmiany próchnicze.

Profilaktyka próchnicy obejmuje prawidłowe postępowanie dietetyczne (zwłaszcza unikanie nadmiernego spożywania cukrów prostych i dwucukrów) oraz dokładną higienę jamy ustnej (regularne szczotkowanie, nitkowanie, płukanki, oczyszczanie zębów w gabinecie stomatologicznym).

Zniszczone struktury zębowe nie ulegają regeneracji. Proces próchnicowy zatrzymuje się poprzez usunięcie uszkodzonych tkanek zęba i wypełnienie powstałego ubytku przeznaczonym do tego materiałem. Zaawansowane zmiany wymagają leczenia kanałowego.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. grazia

  Ajona, systematyczność i macie problem z głowy. Nie twierdzę, że zniknie z dnia na dzień, ale rzeczywiście powinny być w miarę szybko wyeliminowany - kwestia tygodni. Nie miałam ubytku od kilku lat, a wizytę mam co pół roku.

 2. Wiktoria_ko

  na leczenie próchnicy warto wybrać się do zaufanego stomatologa. Ja na szczęście nie mam problemów z próchnicą. Ale miałam całkiem niedawno usuwany kamień nazębny w gabinecie Jardent w Iławie http://stomatolog-ostroda-ilawa.pl/. Na szczęście zabieg usuwania kamienia nic mnie nie bolał i teraz mam zdrowe, piękne zęby.

 3. dynamical

  Dbanie o zęby jest bardzo ważne i regularna higiena z pewnością zapobiega próchnicy, ale z drugiej strony nie można tez zapominać o profilaktycznych wizytach przynajmniej dwa razy do roku. Poza tym trzeba iść do dentysty od razu a nie czekać i potem leczyć się kanałowo....

  _______________
  Polecam dobry ortodonta Gliwice: http://vita-dent.gliwice.pl/ortodoncja/

 4. Marzena (Gość)

  Dobry stomatolog to podstawa. Zawsze dbałam o zęby, ale ciągle miałam coś do leczenia. Zmieniłam dentystę na Panią Małgosię z Yes Dent we Wrocławiu:yesdent.pl i teraz jakoś nic od roku nie trzeba leczyć. Mój poprzedni dentysta w kółko leczył prawie te same zęby, zastanawiam się czy nie robił tego specjalnie... Także, dobry dentysta to skarb!

 5. motyl99

  jesli boicie się bólu podczas leczenia zębów, to polecam Wam leczenie pod narkozą. mój brat, po wypadku w którym stracił kilka zębów skorzystał z usług http://usmiechzdrowia.pl/zakres-uslug/leczenie-zebow-pod-narkoza/ - krótki zabieg i po krzyku.
  PS. protezę także sobie tam robił :)

 6. MedykDent

  Oczywiście, że mycie zębów to nie wszystko. Na stan naszej jamy ustnej wpływają też wizyty u dentysty i to nie tylko wtedy, gdy coś zaboli, ale profilaktyczne - co pół roku. Niektórzy sądzą, że nie trzeba chodzić do stomatologa, gdy nic nie dolega. Ale próchnica może się rozwijać bezboleśnie, a kiedy już zaczynamy odczuwać ból może się okazać, że uratuje nas już tylko leczenie kanałowe lub implant zęba - http://www.medykdent.pl/

 7. loaperwasaw1981

  Jasne, nasze odżywianie ma ogromny wpływ na to, czy mamy próchnicę czy nie, ale nie oszukujmy się chodzenie do dobrego stomatologa z Tych ma ogromne znaczenie. Sama chętnie odwiedzam http://endo-medica.pl/ bo nigdy się na nich nie zawiodłam i teraz mam piękny i zdrowy uśmiech :)

 8. GaleriaUsmiechu

  Dokładnie, jeżeli w porę trafimy do profesjonalnego gabinetu to dobry stomatolog powinien poznać wczesne objawy próchnicy i wprowadzić środki zaradcze w postaci odpowiedniej profilaktyki http://www.galeria-usmiechu.pl/profilaktyka

 9. Tomasz66

  Wszytko może wpływać na zęby. Najważniejsze jest to, że trzeba profilaktycznie chodzić do dentysty. Ja nie chodziłem przez bardzo długi czas. Teraz tego żałuję. Dobrze tylko, że trafiłem na dobry gabinet stomatologiczny http://dental-gallery.pl/. Jestem bardzo zadowolony z ich usług.

 10. Ajlar

  A ja powiem Wam, ze przed prochnica chroni mnie zapewne fakt, iz od kilku lat uzywam szczoteczki sonicznej zamiast zwyklej. Gdyby ktos z Was sie zdecydowal takze na taki ruch - to moge polecic sklep Shop-Dent - spojrzcie jaki maja wybor szczoteczek sonicznych: https://www.shop-dent.pl/pl/c/Szczoteczki-soniczne/95
  Aha - i darmowa wysylka jest, przy zamowieniu powyzej 400 zl.

 11. Mschulz

  Jak się nie dba o zęby i się zwleka z wizytą u dentysty, to potem są takie problemy. Ja swoje z zębami przeżyłam. A wszystko przez moje zwlekanie i niedbalstwo. Teraz się przeprowadziłam do Częstochowy i szukam właśnie jakiegoś gabinetu dentystycznego. Widziałam leczenie bez bólu w gabinecie Dentaria https://www.dentaria.com.pl Chodzi ktoś tutaj może na wizyty? Powiem szczerze, że gabinet wygląda bardzo profesjonalnie.