Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Programy odchudzające górą

Przyłączenie się do programu odchudzającego może być najskuteczniejszym sposobem walki z otyłością, donoszą naukowcy z Harwardzkiej Szkoły Medycznej.

W ankiecie wzięły udział otyłe osoby stosujące różne metody walki z nadprogramowymi kilogramami. Uczestnicy, którym udało się zrzucić przynajmniej 10% masy ciała częściej byli członkami programu odchudzającego niż osoby, które nie osiągnęły takich wyników.

Spersonalizowane programy okazały się skuteczniejszym narzędziem niż stosowanie popularnych diet, środków odchudzających bez recepty lub po prostu ograniczanie wartości kalorycznej posiłków na własną rękę.

Nadzorująca badanie dr Jacinda Nicklas sugeruje, że wiele osób przejada się, wierząc w niskokaloryczność i odchudzający potencjał pewnych produktów. W badaniu wykazano zresztą, że osoby, którym udało się schudnąć najwięcej, rzadziej sięgały po produkty typu light czy diet.

Choć harwardczycy wykazali jedynie pewne powiązania między stosowanymi strategiami a utratą wagi, nie są to pierwsze doniesienia o potencjalnej wyższości programów odchudzających. Z badania opublikowanego przez czasopismo medyczne Lancet wynika, że popularny program Weight Watchers jest skuteczniejszy niż odchudzanie pod okiem lekarza rodzinnego.

Strażnicy Wagi to międzynarodowa organizacja skupiająca się na pomocy osobom otyłym poprzez wdrożenie specjalnej diety opartej na punktach i stałe śledzenie postępów. Sukces metody przypisuje się głównie regularnym spotkaniom i wsparciu innych uczestników programu.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość