Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Prosaki

Prosak (torbiel łojowa, torbielak łojowy) to niewielka cysta w postaci białych lub białożółtych grudek lub guzków, które powstają w skutek nadmiernego rogowacenia ujść mieszków i zamknięcia gruczołów skórnych, co prowadzi do podnaskórkowego gromadzenia się mas rogowo-łojowych.

Zmiany osiągają średnicę 1–2 mm i najczęściej umiejscowione są na powiekach, policzkach, skroniach, ale również wargach sromowych, prąciu i mosznie. Nie powodują dolegliwości w postaci bólu, świądu czy pieczenia.

Nie istnieją wskazania medyczne do usuwania prosaków. Robi się to wyłącznie ze względów estetycznych, ale pod żadnym pozorem nie wolno robić tego na własną rękę. Prosaki nie są formą trądziku i nie usuwa się ich poprzez wyciskanie.

Przyczyny powstawania prosaków

Przyczyna procesów odpowiadających za powstawanie prosaków nie jest znana. Istnieją podejrzenia, że rolę odgrywają uwarunkowania genetyczne, jak i czynniki środowiskowe. Przypuszcza się, że znaczenie mogą mieć również zaburzenia hormonalne.

Prosaki są charakterystyczne są dla okresu niemowlęcego i u dzieci samoistnie ustępują w miarę dojrzewania gruczołów łojowych. Później mogą pojawiać się w każdym wieku i nie wykazują tendencji do samoczynnego zanikania.

Usuwanie prosaków

Tradycyjną metodą usuwania prosaków jest nakłucie igłą, wyciśnięcie zbitej, serowatej treści i odkażenie okolicy nakłucia, z którego może wydostawać się niewielka ilość krwi. W tym celu należy odwiedzić gabinet kosmetyczny, co daje gwarancję fachowo przeprowadzonego zabiegu, który nie pozostawi blizn.

W salonach dermatologii estetycznej można poddać się również zabiegowi laserowemu lub elektrokoagulacji - najnowszej metodzie usuwania prosaków, polegającej na zasuszaniu zmian. Zabiegi nie są jednak gwarancją trwałego usunięcia zmian – prosaki wykazują tendencję do odnawiania się.

Nie istnieją żadne maści, kremy i specyfiki, które zapobiegają lub usuwają już powstałe grudki.

Aleksandra Banasik

Tematy: zmiany skórne, dermatologia, zaburzenia rogowacenia naskórka

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Tomek (Gość)

    Ktoś pobierał może poradnik na temat prosaków z tej strony?
    prosaki.info

    Patrząc na opinie są osoby, którym ten poradnik pomógł. Ktoś z was korzystał z ich rad?

  2. gold

    ja podczas rutynowych badan oczywiscie musialam sie o czyms takim dowiedziec, i pozniej tylko stres