Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Przebarwienia i plamy na skórze

Według lekarzy dermatologów aż 60% plam na skórze pojawia się pod wpływem słońca, a tylko 13% to plamy związane ze starzeniem się skóry.

Przebarwienia na skórze powstają w wyniku zaburzenia wytwarzania melaniny i jej nierównomiernego rozmieszczenia. Melanina jest odpowiedzialna za kolor skóry i chroni ją przed słońcem. Jednak pod wpływem różnych czynników może dojść do zwiększonej produkcji melaniny oraz jej nierównomiernego rozłożenia w skórze. I stąd właśnie pojawiają się plamy i przebarwienia. Mogą one być w kolorze jaśniejszym lub ciemniejszym niż nasza skóra. Przebarwienia mogą też mieć różne odcienie, od żółtego, brązowego do brunatnego, jak też mogą być o zróżnicowanym kształcie.

Bywają drobne, duże, regularne lub nieregularne, rozpryskane czy siateczkowe. Za większość przebarwień odpowiedzialne jest słońce. Jednak plam możemy nabawić się nie tylko podczas opalania, również w solarium i pod wpływem światła jarzeniowego. Pamiętajmy też, że niektóre leki np. tabletki antykoncepcyjne, uwrażliwiają skórę na promieniowanie świetlne. Estrogeny i progesteron zawarte w pigułkach mogą pobudzać syntezę melaniny. Dlatego też w czasie zażywania tabletek antykoncepcyjnych trzeba stosować ochronę przeciwsłoneczną, a najlepiej byłoby unikać słońca. Przebarwienia te, na szczęście, są umiejscowione dość płytko w naskórku i można je łatwo usunąć preparatami wybielającymi lub złuszczającymi dostępnymi w aptece lub drogerii. Na światło słoneczne skóra reaguje także podczas kuracji antybiotykowej, zwłaszcza z grupy tetracyklin i leków przeciwbólowych.

Podczas opalania plamy mogą pojawić się też jeśli używamy kosmetyków światłouczulających, antybakteryjnych, na bazie antybiotyków, z alkoholem, kwasami AHA czy retinolem. Reakcje fotoalergiczne mogą wywołać również kosmetyki kolorowe i olejkami zapachowymi. U niektórych kobiet, które latem stosują perfumy, w wyniku interakcji alkoholu i słońca pozostają na szyi brązowe smugi.

Kolejnym winowajcą przebarwień i plam są wszelkie zmiany hormonalne podczas np. ciąży. dzieje się tak na skutek wysokiego poziomu gestagenów. Plamy mogą też pojawiać się w okresie menopauzy podczas stosowania terapii hormonalnej. Sprzyjają im też zaburzenia miesiączkowania, zapalenie przydatków, niedoczynność nadnerczy oraz nadczynność tarczycy.

Osobną grupę stanowią przebarwienia pozapalne, związane i infekcją i stanem zapalnym skóry, np. trądzik. Reakcje zapalne działają stymulująco na syntezę melaniny. Jeśli więc ktoś ma infekcję na skórze, trądzik, zmiany alergiczne czy inne zaczerwienienie, to może się spodziewać, że w tym miejscu po ekspozycji na słońce wystąpi nadmierna pigmentacja. Dlatego osoby te powinny chronić skórę przed słońcem bardzo wysokimi filtrami, a najlepiej zrezygnować z opalania.

U osób starszych powstają plamy soczewicowe - zwane wątrobowymi. Pojawiają się one głównie na skroniach i grzbietach dłoni. Nie występują one po jednorazowym opalaniu, ale w wyniku długoletniej kumulacji promieniowania. Niestety, plamy te, są z lokalizowane dość głęboko w skórze i nie reagują na metody wybielania domowego. Bywa też tak, że powód przebarwień jest trudny do uchwycenia przez medycynę.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. krishna (Gość)

    ja miałam po ciąży przebarwienia właśnie :/ różne kremy stosowałam itd, ale to nic nie dawało, dopiero jak poszłam na zabiegi do kosmetyczki (w spa cece) to pomogło. Pewnie dlatego że oni mają lepsze preparaty do tego, których taki normalny czlowiek nigdzie nie dostanie niestety...