Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Przełyk Barretta

Przełyk Barretta to stan chorobowy stosunkowo często występujący u osób cierpiących na refluks żołądkowo-przełykowy i charakteryzujący się obecnością nabłonka typowego dla żołądka w miejscu, w którym prawidłowo powinien występować nabłonek właściwy dla przełyku.

Dysplazja charakterystyczna dla przełyku Barretta nie daje żadnych objawów, ale jest traktowana jako zmiana przedrakowa, dlatego pacjenci, u których zdiagnozowano schorzenie powinni poddać się leczeniu.

Zastosowanie znajdują leki stosowane w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego, zmniejszające wydzielanie soków żołądkowych (inhibitory pompy protonowej, leki prokinetyczne).

Jeśli farmakoterapia nie prowadzi do samoistnego cofnięcia się zmian, stosuje się szereg metod endoskopowych (w tym elektrokoagulację i terapię fotodynamiczną). Leczenie chirurgiczne jest ostatecznością.

Aleksandra Banasik

Tematy: zgaga, refluks żołądkowo-przełykowy

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość