Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Przemoc, dziecko i gry video

Z badań wynika, że dzieci mające styczność z pełnymi przemocy grami video i programami telewizyjnymi są bardziej skłonne do agresywnych zachowań. Do tej pory nie było jednak jasne, czy chodzi wyłącznie o kopiowanie wzorców czy mamy raczej do czynienia z trwałymi zmianami w mózgu dziecka.

By znaleźć odpowiedź na to pytanie, zespół dr. Vincenta Matthewsa z Uniwersytetu Indiana przeprowadził badanie aktywności mózgu 28 studentów, którzy zostali poproszeni o granie w brutalne lub pozbawione przemocy gry video przez okres jednego tygodnia. Żadna z grup nie miała większego doświadczenia w tym zakresie.

Zanim studenci przystąpili do zadania, przy użyciu funkcjonalnego rezonansu magnetycznego w laboratorium przeprowadzono testy badające reakcje emocjonalne uczestników. Identycznemu badaniu poddano ich też po tygodniu.

Okazało się, że uczestnicy, którzy w grze wcielali się w rolę zabójcy wykazywali mniejszą aktywność ośrodków mózgu odpowiedzialnych za emocje, uwagę i kontrolowanie impulsów. Udowodniono to między innymi na podstawie testu, w którym studentom zaprezentowano zestawy słów takich jak „uderzać, krzywdzić, zabijać” i „biegać, spacerować, rozmawiać.” U osób, które miały styczność z grami pełnymi przemocy, nie zaobserwowano większych różnic w reakcjach emocjonalnych.

„To dowód na to, że gry video są w stanie wpływać na funkcje mózgu, co z kolei może prowadzić do zmian w zachowaniu” - tłumaczy dr Matthews. Choć zmiany nie wydają się być permanentne (po tygodniu od zakończenia badania zasadniczego, funkcje mózgu częściowo powróciły do pierwotnego stanu), sam fakt, że do takich zmian dochodzi na skutek kilkunastogodzinnej ekspozycji na brutalną zawartość gier jest alarmujący.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Smets (Gość)

    I think you really have an amlanigzy good eye for photography. I love how you have made the focus of this the beautiful sky and left the land to act as a border for it's natural beauty.Mollyxxx