Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Przybieranie na wadze noworodka

Za duży, za mały czy w sam raz? Sprawdź, ile powinien ważyć twój maluch, by mieścić się w normie.

Noworodek wzorcowy? Nie ma takiego!

Tak samo, jak ludzie dorośli, tak i niemowlęta różnią się od siebie. Jedne są większe, inne mniejsze. Niemały wpływ na to ma budowa rodziców – jeśli obydwoje są szczupli i niewielkiego wzrostu, niemowlę też nie będzie gigantyczne! Istnieje jednak coś takiego jak norma wśród niemowląt. W Polsce większość z nich waży od 3250 g do 3400 g. Średnia długość malucha po urodzeniu to 50 cm. Chłopcy są z reguły dłużsi od dziewczynek o ok. 5 cm i ciężsi o 250 g.

Mimo, że postura noworodka najczęściej jest dziedziczona po rodzicach, zdarza się, że dziecko rodzi się z niedowagą np. z powodu złego stanu zdrowia matki (chociażby, gdy w jej organizmie podczas ciąży wydziela się hormon stresu, albo gdy w czasie ciąży paliła papierosy). Noworodek o małej wadze urodzeniowej to taki, który waży poniżej 2500 g. Pamiętaj jednak! Dzieci z ciąży mnogich są z natury mniejsze i nie oznacza to, że ze zdrowiem dzieci lub ich matki jest coś nie tak!

Jak sprawdzić czy dziecko prawidłowo przybiera na wadze?

Przybieranie na wadze noworodka najlepiej obserwować za pomocą siatek centylowych, które znajdziesz na ostatnich stronach książeczki zdrowia dziecka. Jak z nich korzystać? To proste – najpierw wybierz odpowiednią dla wieku i płci malucha siatkę. Potem, na osi pionowej zaznacz wiek dziecka (w miesiącach), a na poziomej masę ciała. Punkt ich przecięcia, to pozycja centylowa, a centyle to nic innego, jak uśrednione dane co do wagi i wzrostu dzieci tego samego wieku i płci, co twoje.

Waga na poziomie 50 centyla (sam środek normy) oznacza, że połowa dzieci w tym wieku waży więcej, a połowa mniej. Najczęściej wartości te znajdują się pomiędzy 25., a 75. centylem – połowa dzieci ma taki stosunek wagi do wzrostu. Niepokojące są natomiast wartości poniżej 10. i powyżej 90. centyla. To one sugerują niedowagę lub nadwagę niemowlęcia.

Waga spada – kiedy zacząć się niepokoić?

Często zahamowanie przybierania na wadze niemowlaka nie jest spowodowane chorobą i nie musisz się nim niepokoić. Kiedy?

Tuż po urodzeniu. Twoje dziecko przez pierwsze dni życia nie tylko nie rośnie, ale nawet chudnie? Nie ma powodu do obaw! To tzw. fizjologiczny spadek wagi, spowodowany m.in. spalaniem energii na samodzielne życie, poza organizmem matki. Nie powinien on jednak przekraczać 10 % wagi dziecka. Mniej więcej po 10 dniach, twój bobas powróci do wagi urodzeniowej, a potem będzie już stale rósł.

Maluch intensywniej poznaje świat. Jeżeli w ostatnich dniach niemowlak np. zaczął raczkować albo nauczył się siedzieć nie martw się tym, że nagle przestał rosnąć. Po prostu spala więcej energii. Ktoś z domowników chorował. Jeżeli w otoczeniu dziecka przez jakiś czas było więcej bakterii, a ono samo nie zachorowało, to najprawdopodobniej jego organizm zwalczył infekcję wykorzystując energię potrzebną mu do rośnięcia. Zamiast się martwić, wylecz wszystkich domowników i dopiero potem badaj przybieranie na wadze noworodka.

Jeżeli żaden z tych czynników nie miał miejsca, a twoje dziecko nie rośnie od kilku tygodni, skontaktuj się z lekarzem. Może to być objaw np. anemii, alergii pokarmowej czy przewlekłej infekcji.

Przyrost wagi niemowlaka z miesiąca na miesiąc

Po początkowym okresie nagłych wzrostów i spadków wagi noworodka, sytuacja zazwyczaj się stabilizuje. Przez pierwsze cztery miesiące, twój bobas powinien rosnąć od 120 g do 225 g na tydzień. Potem przyrost wagi się zmniejszy – będzie przybierał 90 – 150 g na tydzień. Między 4., a 6. miesiącem niemowlak powinien podwoić wagę urodzeniową. W okolicy pierwszych urodzin większość dzieci waży trzy razy tyle, co w chwili narodzin.

Pamiętaj jednak – duży niemowlak nie musi oznaczać ani zdrowia jego samego, ani jego matki! W 2009 r. w Indonezji urodziło się niemowlę, które ważyło aż 8,7 kg. Jego matka cierpiała na cukrzycę i dlatego urodziła tak gigantycznego potomka!

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość