Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Rak jajnika

Rak jajnika to nowotwór złośliwy występujący u kobiet, zwykle w okresie pomenopauzalnym. Ryzyko zachorowania jest ściśle związane z ilością i częstością owulacji w życiu kobiety, a zatem do głównych czynników predysponujących do rozwoju raka jajnika, oprócz uwarunkowań dziedzicznych, zalicza się wczesną pierwszą miesiączkę, późną menopauzę oraz bezdzietność.

Wśród czynników ochronnych wymienia się natomiast liczne ciąże, karmienie piersią, długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej i operację podwiązania jajowodów.

Rak jajnika podobnie jak rak szyjki macicy rozwija się niemalże bezobjawowo. Wykrywany jest zwykle w zaawansowanym stadium, po wystąpieniu niepokojącego bólu w podbrzuszu, charakterystycznego wodobrzusza (widoczne powiększenie brzucha na skutek nagromadzenia się płynu w jamie otrzewnowej), zaburzeń odżywiania oraz pomenopauzalnego krwawienia z pochwy.

Rokowania na tym etapie nie są korzystne. Mimo rozległej interwencji chirurgicznej i chemioterapii, ponad połowa kobiet ze zdiagnozowanym zaawansowanym rakiem jajnika nie przeżywa pięciu lat. Szansą na wczesne wykrycie zmian i wyleczenie są regularne badania ginekologiczne i wykonywanie USG wewnątrzmacicznego.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. edit (Gość)

  Bardzo skuteczna w leczeniu i zapobieganiu nowotworu jest kurkumina. Wątpliwa jest tylko biodostępność, póki co znalazłam coś na zagranicznych stronach, więc chyba trzeba będzie tam zamówić.

 2. Kaśka (Gość)

  Edit , daj sobie spokoj z tymi suplementami , jedyne do czego służą , to według mnie do zdzierania pieniędzy z ludzi ...

 3. Renata (Gość)

  Edit
  W Polsce też przecież jest preparat i to nawet lepszy niż te zagraniczne , musisz sprawdzić Licur , sądze że tobie również pomoże