Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Rak jelita grubego

Rak jelita grubego to polipowaty nowotwór złośliwy rozwijający się w okrężnicy, odbytnicy lub wyrostku robaczkowym i tworzący przerzuty głównie do wątroby. Jest drugim pod względem zachorowalności nowotworem złośliwym i każdego roku przyczyną 655 000 zgonów na całym świecie.

Ze względu na utajony charakter (nowotwór, który początkowo ma postać niegroźnych polipów, może rozwijać się bezobjawowo nawet przez 10 lat), charakteryzuje się późną wykrywalnością i w związku z tym, bardzo niskim stopniem wyleczalności. W Polsce przeżycia pięcioletnie pacjentów chorujących na raka jelita grubego nie przekraczają 28%.

Prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego wzrasta z wiekiem, ze szczytem zachorowalności przypadającym na okres po 60. roku życia. Wśród przyczyn choroby wymienia się czynniki dziedziczne, mutacje genów, ubogoresztkową dietę, nikotynizm, niski poziom aktywności fizycznej i chroniczne zaparcia towarzyszące innym dolegliwościom.

Objawy raka jelita grubego

Choroba przez wiele lat rozwija się nie dając żadnych objawów. Niepokój powinny wzbudzić jednak:

 • obecność krwi w stolcu,
 • krwawienie z odbytu,
 • nagła zmiana rytmu wypróżnień,
 • częste zaparcia i nagłe biegunki z niewyjaśnionych przyczyn,
 • ołówkowate stolce,
 • anemia, ogólne osłabienie, nudności i utrata masy ciała,
 • chroniczne wzdęcie i bóle w dolnej części brzucha.

Prostym badaniem diagnostycznym, które można wykonać samodzielnie w ramach profilaktyki jest dostępny w aptece test na krew utajoną. Niepokojący wynik należy natychmiast skonsultować z lekarzem.

Rozpoznanie i leczenie

Podstawą rozpoznania jest wynik badania histologicznego wycinka pobranego podczas kolonoskopii, zlecanej na podstawie niepokojących objawów klinicznych.

O typie leczenia i rokowaniach decyduje stopień zaawansowania choroby. Standardową i najskuteczniejszą formą leczenia w przypadku wczesnego rozpoznania, kiedy nie ma jeszcze przerzutów, jest chirurgiczne usunięcie guza.

Powszechnie stosuje się też chemioterapię, w celu zmniejszenia objętości nowotworu przed operacją i po niej, w ramach profilaktyki. Jeśli rak jelita grubego jest rozpoznany w stadium rozsiewu, stosuje się wyłącznie leczenie paliatywne, mające na celu przedłużenie życia i złagodzenie dolegliwości.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Karol (Gość)

  Najgorsze jest to, że objawy pojawiają się późno, czasem za późno, a mało kto chodzi profilaktycznie na kolonoskopię, nie oszukujmy się. Gdzieś czytałem, że kurkuma bardzo dobrze działa w profilaktyce jak i leczeniu. Jedynym minusem jest jej wchłanianie, więc trzeba dużo jej jeść

 2. Jola (Gość)

  Też słyszałam o kurkuminie, staram się profilaktycznie jeść jej jak najwięcej. Mieszam sobie z olejem i pieprzem, właśnie przez wzgląd na to wchłanianie.

 3. Mikasa (Gość)

  To i tak otrzymasz znikome wyniki , musiałabyś sama hodować kurkumę i świeżą ścierać do potraw , z taką byłaby już większa szansa na odpowiednie działanie , suplementy zamiast prezentować sobą lepszy poziom , działają wręcz przeciwnie .

 4. Pelikan (Gość)

  Karol
  Szczerze nie widzę w tym problemu , jeżeli ktoś na poważnie chce podejść do tego , to znajdzie sposób na to by ta kurkumina się przyswajała . Ja na przykład znalazłam ten sposób kupując tabletki , Licur przyswaja się 185 razy lepiej niż zwykła przyprawa i to widać bo dzięki niemu czuje się o niebo lepiej