Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Rak mózgu

Rak mózgu to błędnie stosowany termin mający określać nowotwory złośliwe mózgu, które nie są rakami ze względu na swoje nienabłonkowe pochodzenie. Guzy w strukturach mózgowych mogą występować w formie pierwotnej lub stanowić przerzuty raka rozwijającego się w innych częściach ciała.

Nowotwory mózgu najczęściej spotykane u osób dorosłych to różnie rokujące glejaki i oponiaki. U dzieci, bardzo często jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia, najczęściej diagnozuje się gwiaździaki, rdzeniaki i wyściółczaki.

Początkowe objawy nowotworów złośliwych mózgu są niecharakterystyczne, w związku z czym utrudniają diagnozę. Oprócz częstych bóli głowy, mogą pojawić się problemy oddechowe, wahania ciśnienia, przyśpieszone tętno, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, problemy z chodzeniem i wymioty.

Leczenie i rokowania zależą od wieku pacjenta, stadium choroby, rodzaju i lokalizacji guza. Najbardziej agresywnym i najgorzej rokującym nowotworem jest najczęstsza postać pierwotnego raka mózgu, glejak.

Aleksandra Banasik

Tematy: nowotwór złośliwy, guz mózgu, glejak, gwiaździak

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. maggies2

    Ciekawy artykuł, trzeba wiedzieć, że diagnoza raku mózgu to nie wyrok, ale zależy dużo od jego rodzaju, wielkości oraz ulokowania i wtedy można podjąć się operacji.
    http://www.imc.wroc.pl/