Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Rak przełyku

Rak przełyku to nowotwór złośliwy przełyku, wywodzący się z nabłonka płaskiego lub gruczołowego i najczęściej zlokalizowany w miejscu rozwidlenia tchawicy. Najczęstszą postacią raka przełyku jest rak płaskonabłonkowy, który odpowiada za 90% zachorowań.

Rak przełyku najczęściej dotyka mężczyzn po 45. roku życia. Wśród osób obarczonych największym ryzykiem wymienia się palaczy, osoby nadużywające alkoholu i często spożywające ostre przyprawy. Ryzyko zachorowania wielokrotnie zwiększają też uszkodzenia chemiczne i termiczne (oparzenie przełyku gorącymi potrawami).

Rak przełyku długo rozwija się nie dając żadnych objawów. W zaawansowanym stadium, zmiany nowotworowe manifestują się zaburzeniami połykania, bólem zamostkowym po posiłku, wymiotami, nieprzyjemnym zapachem z ust, spadkiem wagi i chrypką.

W zależności od typu i umiejscowienia raka, w terapii stosuje się naświetlanie, leczenie operacyjne i chemioterapię przedoperacyjną. Ze względu na długi, bezobjawowy rozwój raka przełyku, rokowania są złe – pięcioletnie przeżycie odnotowuje się u ok. 5% chorych.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość