Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Rak sutka

Rak sutka to nowotwór złośliwy gruczołu sutkowego, występujący niemal wyłącznie u kobiet i będący najczęstszym nowotworem złośliwym wykrywanym u płci żeńskiej na całym świecie.

Statystycznie rak sutka najczęściej dotyczy kobiet w wieku około- i pomenopauzalnym, a wśród czynników ryzyka oprócz wieku wymienia się uwarunkowania genetyczne, nierództwo i późną menopauzę, nadwagę i promieniowanie jonizujące. Dowody co do roli zastępczej terapii hormonalnej i doustnej antykoncepcji w zapadalności na raka sutka są sprzeczne.

Podejrzenie raka sutka zachodzi po zaobserwowaniu takich objawów jak nierówność skóry, zmiana rozmiaru jednej piersi, wyciek z brodawki sutkowej, obecność wyczuwalnego guzka czy niesymetryczne układanie się piersi podczas unoszenia ramion.

Regularne samobadanie kobiet w każdym wieku, połączone z badaniem ultrasonograficznym, oraz poddawanie się badaniom mammograficznym po ukończeniu 50. roku życia pozwala na relatywnie wczesne wykrycie zmian i znacząco zwiększa szanse na wyzdrowienie.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Zenia (Gość)

    Tak mało ludzi jest świadomych, nie zwracają uwagi na to co jedzą. Potem dziwić się, że coraz więcej jest nowotworów. Trzeba zmienić dietę, a na pewno nowotworów byłoby mniej. Ostatnio sporo czytałam o zbawiennych właściwościach kurkumy, a właściwie kurkuminy, jej składnika. Kurkumina ma tyle cennych właściwości, w tym właśnie antynowotworowe. Gdyby tylko opracowali jakąś formę, która by się lepiej przyswajała, to może w końcu by powstał lek na raka..

  2. Mirabella (Gość)

    Zeniu , a to taka zwykła kurkuma nie wystarczy ? Byłam przekonana że jak będę dodawać ją do obiadków to wystarczy :)

  3. Moniczka (Gość)

    No właśnie nie wystarczy , sama kurkuma przyswaja się tak słabo że to szkoda gadać . Ja znalazłam na to rozwiązanie i kupuję tabletki z kurkuminą Licur , i jestem zadowolona z niego, ma taki wysoki poziom przyswajania że chyba wyższego już się nie da mieć