Rak

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Rak to określenie grupy chorób nowotworowych o charakterze złośliwym i podłożu nabłonkowym. Jest terminem często błędnie używanym, gdyż nie każdy nowotwór, zarówno złośliwy, jak i niezłośliwy, jest rakiem. Określenie stosuje się wyłącznie w odniesieniu do guzów złośliwych wywodzących się z tkanki nabłonkowej.

W przypadku raka, guz pierwotny staje się źródłem przerzutów, które szerzą się najczęściej drogą limfatyczną, pojawiając się najpierw w węzłach chłonnych, a potem dopiero w innych narządach na skutek rozprzestrzeniania się drogą krwionośną.

Leczenie i rokowania

W leczenie raków, w zależności od typu i zaawansowania choroby, podejmuje się działania chirurgiczne o różnym stopniu radykalności, radioterapeutyczne, chemioterapeutyczne, immunoterapeutyczne, a w określonych przypadkach stosuje również leczenie hormonalne.

Od stopnia zaawansowania i typu guza zależą również rokowania. Rak przedinwazyjny, czyli rozrost komórek mających cechy nowotworu złośliwego, ale ograniczony wyłącznie do warstwy nabłonka, jest całkowicie wyleczalny. Nieleczony przejdzie natomiast w raka inwazyjnego, który cechuje się pełną złośliwością.

Obecność przerzutów do okolicznych węzłów chłonnych pogarsza rokowanie pacjenta, ale nie przekreśla jego szans na wyleczenie. Przerzuty odległe, zlokalizowane w różnych narządach, minimalizują szansę na wyleczenie, nierzadko zupełnie je uniemożliwiając. W takich przypadkach podejmuje się leczenie paliatywne, mające na celu podtrzymanie funkcji życiowych i łagodzenie dolegliwości bólowych.

Przyczyny powstania raka

U podstaw mechanizmu odpowiadającego za powstanie zmian rakowych leży niekontrolowany rozrost komórek nabłonków tworzących dany narząd, spowodowany uszkodzeniami na poziomie genetycznym. Błędy zachodzące w genach w ogromnej większości są spontaniczne, występują jednak przypadki dziedziczenia skłonności do rozwoju nowotworu.

Udowodniono również, że na wielu rodzajom raków sprzyjają liczne czynniki środowiskowe (tzw. karcynogeny), wśród których za najgroźniejsze uznaje się dym tytoniowy, nieprawidłowe odżywianie oraz niektóre substancje chemiczne.

Polecamy artykuły

 • Rak sutka

  Rak sutka

  w Rak

  Rak sutka to nowotwór złośliwy gruczołu sutkowego, występujący niemal wyłącznie u kobiet i będący najczęstszym nowotworem złośliwym ...

 • Rak przełyku

  Rak przełyku

  w Rak

  Rak przełyku to nowotwór złośliwy przełyku, wywodzący się z nabłonka płaskiego lub gruczołowego i najczęściej zlokalizowany w miejscu ...

 • Rak mózgu

  Rak mózgu

  w Rak

  Rak mózgu to błędnie stosowany termin mający określać nowotwory złośliwe mózgu, które nie są rakami ze względu na swoje nienabłonkowe ...

 • Rak nerki

  Rak nerki

  w Rak

  Rak nerki to rzadki nowotwór złośliwy wywodzący się z nabłonka cewek nerkowych i dotyczący zwykle osób po 40. roku życia. Wśród czynników ...

 • Rak jądra

  Rak jądra

  w Rak

  Rak jądra to najczęstszy nowotwór złośliwy mężczyzn między 20 a 35 rokiem życia. Cechuje się dużą złośliwością i agresywnym ...

 • Rak jajnika

  Rak jajnika

  w Rak

  Rak jajnika to nowotwór złośliwy występujący u kobiet, zwykle w okresie pomenopauzalnym. Ryzyko zachorowania jest ściśle związane z ilością ...