Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Ranking popularnych diet

U.S. News opublikowało ranking 20 diet ocenianych przez ekspertów pod kątem łatwości stosowania, wartości odżywczych, bezpieczeństwa, skuteczności w kwestii utraty wagi oraz prewencji cukrzycy i chorób serca.

Utrata wagi nie zawsze idzie w parze z korzyściami dla zdrowia. Dieta, która odejmuje ci kilka centymetrów w talii bardzo często uszczupla też wartość odżywczą jadłospisu, w rezultacie szkodząc zamiast pomagać.

Gdy zaślepia nas potrzeba szybkich efektów, akcie desperacji sięgamy po wszelkie metody odchudzania, wykluczając całe grupy produktów, a częstokroć prawie głodując. Co z tego, że lista zakazanych produktów jest dłużna niż „Wojna i pokój”. Kilogramy znikają. Jesteśmy szczęśliwi. Niestety, nasze ciała niekoniecznie.

Grupa ekspertów oceniła 20 popularnych diet pod względem bezpieczeństwa i walorów prozdrowotnych. By znaleźć się w czołówce, dieta musiała przede wszystkim wyróżniać się pod względem odżywczym i zapobiegać rozwojowi głównych chorób cywilizacyjnych: cukrzycy, nadciśnienia, otyłości i choroby wieńcowej.

1. Dieta DASH

Została opracowana do walki z nadciśnieniem. Stosowanie jej przez 30 dni sprawia, że ciśnienie może spaść nawet o 10 mm Hg. Eksperci uznali ją jednak za gwiazdę ogólnego rankingu diet, chwaląc kompletność odżywczą, bezpieczeństwo i wpływ na szeroko pojęte zdrowie organizmu.

2. Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska to styl życia, w którym na pierwszym miejscu stawia się owoce morza, ryby, oliwę z oliwek, świeże przyprawy, warzywa i owoce. Jej zalety znane są nie od dziś, a kolejne badania przysparzają jej coraz większego poklasku wśród lekarzy i dietetyków.

3. Dieta TLC

Dieta TLC zwana jest terapią zmiany trybu życia. To plan żywienia zawierający niskonasycone tłuszcze, niski poziom cholesterolu, mniej niż 7 % kalorii pochodzących z tłuszczów nasyconych i mniej niż 200 mg cholesterolu dziennie. Eksperci nie doszukali się w niej żadnych poważnych niedociągnięć.

4. Dieta Weight Watchers

Weight Watchers to dieta, program i organizacja, skupiające się na utracie wagi poprzez odpowiedni sposób odżywiania, system ćwiczeń, a przede wszystkim poprzez wsparcie innych uczestników programu. Z badania opublikowanego przez czasopismo medyczne Lancet wynika, że program Weight Watchers jest skuteczniejszy niż odchudzanie pod okiem lekarza rodzinnego.

5. Dieta Kliniki Mayo

Dieta Kliniki Mayo bazuje na jajkach i warzywach. Eksperci są pełni uznania dla jej efektywności w walce z cukrzycą.

6. Dieta wolumetryczna

Dieta wolumetryczna (zwana również objętościową) opiera się na doborze produktów w zależności od ich kaloryczności. Eksperci uznają ją za bezpieczną, pełnowartościową i skutecznie chroniącą serce.

7. Dieta Jenny Craig

Dieta Jenny Craig jest niezwykle wygodna dla osób, które nie mają czasu myśleć o tym, co kładą na talerz, ani liczyć kalorii. Oparta jest na gotowych, dokładnie wymierzonych pod względem kalorycznym i odżywczym posiłkach, które odgrzewa się w mikrofalówce. Eksperci chwalą łatwość jej stosowania i efekt utraty wagi. Mają jednak wątpliwości w kwestii ochrony serca i zapobiegania cukrzycy.

8. Dieta dr. Ornisha (beztłuszczowa)

Dieta beztłuszczowa podzieliła ekspertów. Z jednej strony są jej niepowtarzalne walory prozdrowotne, z drugiej- niewielkie prawdopodobieństwo, że odchudzającym uda się przestrzegać restrykcji dotyczących tłuszczów zwierzęcych.

9. Dieta wegetariańska

Zakładając, że wegetarianizm opiera się na wiedzy i racjonalnych wyborach, dieta może mieć dobroczynny wpływ na ogólny stan zdrowia. Nie jest jednak wybitnie skuteczna jeśli naszym celem jest utrata wagi.

10. Dieta Slim-Fast

Dieta Slim-Fast zebrała sporo pochwał ze względu na łatwość stosowania, konkretny program, efekt utraty wagi i skuteczność w ochronie przed cukrzycą. Uplasowała się jednak na niższej pozycjach w rankingu diet sprzyjających zdrowiu serca.

11. Dieta NutriSystem

Program Nutrisystem opiera się na gotowych, niskokalorycznych, ale pełnowartościowych posiłkach. Eksperci mieli jednak wątpliwości co do jego odchudzającego potencjału i skuteczności w walce z chorobami serca.

12. Dieta wegańska

Eksperci mieli raczej chłodny stosunek do weganizmu, mimo jego zalet w kontekście ochrony przed cukrzycą i chorobami serca. Powodem niskiej oceny jest jego restrykcyjność i fakt, że może prowadzić do poważnych niedoborów wartości odżywczych.

13. Dieta South Beach

Dieta South Beach zyskała bardzo wysokie oceny ze względu na efekt szybkiej utraty wagi, ale eksperci uznali ją za trudną w stosowaniu i niezbyt skuteczną w zakresie ochrony przed cukrzycą i chorobami serca.

14. Dieta Eco-Atkins

Dietę Atkinsa w wersji eco uznano co prawda za zdrowszą od oryginalnego programu, ale jednocześnie bardzo restrykcyjną i dużo trudniejszą w stosowaniu. Ze względu na to, że wciąż niewiele jest jeszcze wskazówek odnośnie jej stosowania, dieta Eco-Atkins musi poczekać na swoje pięć minut.

15. Dieta Zone

Dieta Zone jest zaliczana do diet niskowęglowodanowych święci triumfy wśród hollywoodzkich gwiazd. Eksperci ocenili ją jednak dość nisko we wszystkich kategoriach. Uznali ją za nużącą, trudną i niewyróżniającą się na tle innych programów żywieniowych.

16. Dieta glikemiczna

Sporym zaskoczeniem jest negatywny stosunek oceniających do diety glikemicznej. Jej kompletność odżywcza nie jest wystarczającym argumentem w porównaniu z trudnością stosowania i relatywnie niską skutecznością w zakresie utraty wagi.

17. Dieta Medifast

Dieta Medifast to kolejny program oparty na gotowych posiłkach. Nie zdobył jednak uznania ekspertów i choć jest skutecznym sposobem na szybka utratę wagi, został oceniony bardzo nisko w pozostałych kategoriach.

18. Dieta surowa

Prawidłowe stosowanie diety surowej wymaga nie lada poświęcenia i choć utrata wagi może być znacząca, oceniający uznali, że dieta "raw food" nie jest dostatecznie bezpieczna i wartościowa pod względem odżywczym.

19. Dieta Atkinsa

Według ekspertów dieta Atkinsa pozostawia dużo do życzenia jako plan wielozadaniowy. Wysoko oceniono jego skuteczność w zakresie szybkiej utraty wagi, ale skrytykowano jego założenia w kontekście wartości odżywczej, bezpieczeństwa i ochrony serca.

20. Dieta Paleo

Dieta Paleo, zwana także dietą jaskiniowca, opiera się na założeniu, że skoro nasi przodkowie nie cierpieli na dzisiejsze choroby cywilizacyjne, ich jadłospis musiał być optymalny dla zdrowia. Eksperci byli jednak innego zdania i ocenili dietę bardzo nisko we wszystkich możliwych kategoriach. Prawdziwa dieta paleolityczna ma według nich niewiele wspólnego z popularną dziś wersją dostosowaną do naszych współczesnych potrzeb.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. William (Gość)

    psh . jam nje vajz nga shkodra vetem 15 vrqaeje ..jam mbipeshe por jo e tepruar .e kam provuar nje diete te tille por jo per shume kohe sepse me iku vullneti .ne fakt kohet e fundit kam provuar nje sere djetash te cilat kane qene shume te efektshme per mua .ne muajin maj rashe fiks 9 kg jo duke ndjekur ndonje djete te veqante por thjesht duke qendruar pa ngrene .e bera kete per 2 dite .haja pak dhe aspak ne fakt kisha frike sepse asnjehere skam pasur vullnet por pas 2 ditesh vullneti sdi cme gjeti me iku oreksi qendrova keshtu per 2-3 jave .smund te haja dhe prnderit me benin me zor te haja.bija cdo dite dhe kjo po vihej re shume mire .rashe 9 kg pastaj oreksi u rikthye perseri .shtova prape 3 kg fillova nje djete te ngjashme me kete por vetem per 4 dite dhe rashe 2 kg ..tani do e bej prape ne baze te kesaj qe eshte shkruar ne keet faqe shume shume te bukur. ju keshilloj qe nqs e teproni ndonjehere me ushqimin tuaj vetem konsumoni max 3 gota uje pas ushqimit qe keni ngrene. kjo do tju ndihmoje qe ushqimi te tretet me mire dhe me shpejt kete e kam provuar vet cdo dit .me respekte klotilda shkoder urime per faqen .

  2. monikazgd

    a ja uważam, że nie ma diety najlepszej i najgorszej. Wszystko zależy od człowieka który ją stosuje. U jednego okaże się niesamowicie skuteczna, a u innego nie:/ ja testowałam wiele diet z mniejszym lub większym skutkiem, ale zauważyłam, że jak wzbogacam dietę suplementem to zdecydowanie jej efekty są większe. Tylko trzeba wybierasz takie dobre i sprawdzone. Sama kupuję je na nuvialab.pl jeszcze się nie zawiodłam :)